Bieg na Ślężę – dzień przed startem

520 osób zgłosiło się do 20. Biegu Górskiego na Ślężę. Nawet jeżeli 100 nie przyjedzie, to i tak rekord frekwencji z roku ubiegłego, gdy na mecie zameldowało się 302 osoby nie powinien się utrzymać. Kiedyś uznano, że 300 osób to maksymalna ilość jaka może wystartować na tej 5-kilometrowej trasie. Sprawdzimy to w tą sobotę. W każdym razie na pewno nikt się tu nie zgubi, a na starcie, trasie i mecie, czyli podczas całego biegu będziemy się znajdować w dobrym towarzystwie.

Podobnie jak 2 lata temu odbędą się tu Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie. Nie zabraknie mistrzów sprzed dwóch lat, gdyż zarówno Izabela Zatorska, jak i Dariusz Kruczkowski zameldują się na starcie. „Kruczek” powtórzył swój sukces rok temu podczas analogicznych mistrzostw Polski w Bielsku-Białej, a Iza Zatorska zajęła tam drugie miejsce, za Dominiką Wiśniewską-Ulfik. Oboju jednak bardzo odpowiada trasa ślężańskiego biegu górskiego, gdyż oboje, w roku ubiegłym podczas 19. Biegu na Ślężę poprawili należące do nich rekordy trasy ustanowione rok wcześniej w warunkach ostrej rywalizacji. 2 tygodnie temu odbyły się w Chyrowej, w Beskidzie Niskim mistrzostwa Polski seniorów w biegu anglosaskim. Nasze Panie są nie do zdarcia i z pierwszej szóstki tego morderczego biegu nie zjawi się w Sobótce tylko Danuta Woszczek. Pojawi się natomiast Danuta Piskorowska, podbudowana drugim miejscem w rozegranym również 2 tygodnie temu Silesia Maratonie. Najlepsi panowie z mistrzostw w Chyrowej nie wpisali się na listę, ale być może uczynią to w ostatniej chwili, bo wszyscy byli tym startem zainteresowani. Z zawodników zagranicznych w walce o czołowe miejsca powinien liczyc się czołowy czeski biegacz górski Pavel Brydl, a zainteresowanie biegiem wykazywali też Kenijczycy z grupy wałbrzyskiej. Poza tym na liście startowej znajdziemy reprezentanta Niemiec i Portugalii. Mamy więc bieg międzynarodowy..

Poza mistrzostwami Polski odbędą się tu tradycyjne Mistrzostwa Gminy Sobótka w Biegu Górskim. Zgłosiły się do nich 63 osoby. Zapewne i tym tym razem przeprowadzone zostaną mistrzostwa miejscowej … hurtowni budowlanej.

Bieg na Ślężę wywodzi się z tradycji Otwartych Mistrzostw X LO w Biegu Górskim, który po raz pierwszy odbył się w 1994 roku. Po zmianie formuły i wydłużeniu dystansu z 4,1 km do 5,0 km pozostał nadal przede wszystkim przyjemnym biegiem rekreacyjnym, w którym wielu uczestników po raz pierwszy zawiera znajomość z górskim bieganiem.

Jest to też okazja, aby na imprezie pojawili się nie biegający członkowie rodziny, gdyż wystarczy wyjść na godzinę przed startem, aby dotrzeć do mety przed pierwszym zawodnikiem. Jeżeli wyjdzie się na pół godziny wcześniej, będziemy mogli obserwować walkę na trasie, a wspinaczkę na szczyt „słowiańskiego Olimpu”, jak nazywa się nieraz Ślężę, umili nam towarzystwo biegaczy. Schodząc ze Ślęży najlepiej wybrać czerwony szlak prowadzący do Sobótki, aby ominąć karkołomne zejście ze szczytu Wieżycy – dla biegaczy jest to jeden z najtrudniejszych podbiegów w Polsce.

Ze względu na tak znaczną ilość zgłoszonych organizatorzy apelują, aby zjawić się wcześniej w Sobótce. Biuro zawodów jest na stadionie, nie w gimnazjum, jak podczas Półmaratonu Ślężańskiego.

Film z ubiegłorocznego biegu, nakręcony tradycyjnie przez biegnącego w nim Jacka Heliasza można obejrzeć na Youtubie:

http://www.youtube.com/watch?v=YOagGy3Gq_o&feature=player_embedded

 

Do zobaczenia w Sobótce !

Więcej informacji na stornie Biegu Na Ślężę pod adresem: http://biegnasleze.pl/bieg-na-sleze-dzien-przed-startem/

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *