Bogata kolekcja zdjęć w Archiwum Cyfrowym

Nowe materiały trafiły do CATL w Sobótce.

Blisko 100 zdjęć, kilka dokumentów oraz około 5h relacji ustnej zasiliło zbiory naszego archiwum. To efekt nawiązywania kontaktów z byłymi mieszkańcami miasta, wyjazdu do Niemiec w dniu 24 stycznia br. i spotkania z kolejnym świadkiem historii.

Nie tylko bowiem opracowujemy dostarczone materiały historyczne, ale również aktywnie ich poszukujemy.
Tym razem mieliśmy przyjemność spotkać się z p. Heinzem Spinde (89 l.) mieszkającym niegdyś w kamienicy stojącej przy ul. A. Mickiewicza 5. Pan Spinde, w dzieciństwie pomagający ojcu budować piece na terenie Sobótki i okolic, został zwerbowany do robót w Festung Breslau, a następnie wydostał się stamtąd i piechotą uciekał w kierunku Bautzen. Do Sobótki przyjechał po wojnie dopiero po ok. 20 latach. Zbiór jego fotografii to m.in. kilkadziesiąt ujęć miasta z lat 60., które wówczas w wielu miejscach jednocześnie: nadal promieniowało dawnym pięknem i klimatem, przerażało wciąż nie zagojonymi ranami po walkach, szykowało się do (często) nieodwracalnych zmian w swej tkance, detalach architektonicznych.

Pozyskane materiały po opracowaniu będziemy stopniowo prezentować na naszych stronach.

Zachęcamy wszystkich do angażowania się w akcję tworzenia archiwum społecznego poprzez dostarczanie historycznych pamiątek, informacji oraz odwiedzania nas na stronach:

www.sobotka.archiwa.org
www.facebook.com/CyfroweArchiwumSobotki

Kontakt: biblioteka@soksir.sobotka.pl

Wyjazd odbył się przy wsparciu Sadów Ślężańskich i p. Wojciecha Franaszczuka.

HS

 

 

 

 

 

Zapisz

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *