Jaworzyna Śląska zaprasza na Galę Parowozów!

Z przyjemnością przekazujemy informacje dotyczące organizowanego już po raz drugi, międzynarodowego zlotu zabytkowych parowozów w Jaworzynie Śląskiej. Termin 29 września 2012 roku.

Do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, znajdującego się w zabytkowej lokomotywowni z przełomu XIX i XX wieku,  przyjadą parowozy z Niemiec, Czech i Polski.  Organizatorzy spodziewają się sześciu parowozów, w tym parowozu  produkcji BR35 1019-5 wyprodukowanego w zakładach BORSIG Berlin w 1936. To parowóz pospieszny o masie 175 t, poruszający się z prędkością maksymalną 130 km/h. W 1936 roku kosztował 193 521 Reichsmarek. Dziś pozostaje on własnością Lausitzer Dampflok Club e.V. z Cottbus. Kolejnym parowozem , który zawita w Jaworzynie Śląskiej będzie BR52 8080-5 niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji, zbudowana w 1944 roku w zakładach Maschinenbau & Bahnbedarf AG Berlin. Aktualnie należy ona do Ostsächsische Eisenbahnfreunde e.V.z Lobau. Gościem z Czech  będzie parowóz 213.901 – lokomotywa przemysłowa, zbudowana do prowadzenia prac manewrowych, wyprodukowana w 1954 roku w zakładach Českomoravská Koleben Daňek, odrestaurowany przez Klub Przyjaciół Pojazdów Kolejowych z BRNA.

Polskie parowozy będzie reprezentować TKt48-18 – tzw. tendrzak, służący  do prowadzenia składów towarowych i lekkich pociągów osobowych w obrębie dużych aglomeracji miejskich. Lokomotywa zbudowana w zakładach Im. Józefa Stalina w Poznaniu (Dawniej Zakłady Im. Hipolita Cegielskiego) w 1951 roku. W 2010 roku została  poddana naprawie głównej w zakładach Interlok Piła, po czym wróciła na tory. Masa parowozu to 98t, moc 1060 KM, pozwala osiągnąć prędkość 80 km/h.

Z parowozowni Wolsztyn przyjedzie Ol49-59 – jeden z całej serii polskich parowozów przeznaczonych do prowadzenia pociągów pasażerskich lub lekkich składów pospiesznych. Moc 1290 KM pozwalała osiągnąć prędkość 100 km/h. Lokomotywa Ol49-59 wyprodukowana została w 1953 roku w Zakładach Im. Feliksa Dzierżyńskiego (Dawniej: Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Chrzanowie).

Zabytkowe parowozy po powitaniu na stacji w Jaworzynie Śląskiej o godzinie 11.30 wjadą na teren Muzeum, gdzie odbędzie się ich prezentacja.  Zademonstrowane zostaną czynności wykonywane przy codziennej obsłudze parowozu, tj. uzupełnianie węgla, nalewanie wody przed wyjazdem w trasę, kontrola i regulacja maszyn.

Odwiedzający Muzeum będą mogli wejść do wybranych parowozów, dowiedzieć się czegoś  o ich działaniu, historii, a także o przebytych trasach. Pokazy ruchu zabytkowych parowozów na terenie lokomotywowni będą trwały przez cały dzień .

Szczególną atrakcją dla koneserów teatru i muzyki alternatywnej będzie wieczorny koncert na terenie Muzeum. W roli  aktorów wystąpią parowozy, które w szczególnej aranżacji, w otoczeniu świateł, pary i fantastycznych dźwięków twórców zespołu Babu Król stworzą niepowtarzalne artystyczne wrażenia.3

Parowozy z ,,duszą” w towarzystwie olbrzymich lalek, stworzonych i poruszanych przez członków grupy teatralnej ,,Klinika Lalek”, zaprezentują bajeczny świat opowiedziany oczami maszyn epoki pary. Premiera spektaklu rozpocznie się o godz. 19.00 a zakończy się pokazami ogni sztucznych.

Finał Gali Parowozów będzie miał miejsce nocą i będzie połączony z koncertami muzycznymi w ramach Dni Jaworzyny Śląskiej

W niedzielę 30 września na terenie bocznicy nadal będzie można podziwiać parowozy, zwiedzać zabudowania zabytkowej lokomotywowni , a także  przejechać się taborem kolejowym.

 

 

Zobacz jak dojechać z Sobótki do Jaworzyny Śląskiej

Wyświetl większą mapę

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *