Kleinreinsdorfer Schalmeien Kapelle – relacja, zdjęcia i film
Kleinreinsdorfer Schalmeien Kapelle
Z inicjatywy i na zaproszenie Rady Miejskiej oraz Burmistrza w Sobótce przebywała u nas w dniach 05 – 07 kwietnia rewelacyjna Kleinreinsdorfer Schalmeien Kapelle. Jej przyjazd był możliwy dzięki współpracy i zaangażowaniu naszych wypróbowanych przyjaciół:
– Burmistrza Bergi Stephana Buttnera wraz z małżonką,
– Pana Eckharda Stiffa pełniącego rolę tłumacza i przewodnika świetnie zorientowanego w realiach Polski,
– Pani Petry Kießling, pełniącej funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Miast Europejskich z siedzibą w Gerze.
Orkiestra wraz z grupą taneczną przyjechała w pełnym czterdziestopięcioosobowym składzie. Uzgodniony obopólnie program został zrealizowany w stu procentach mimo niesprzyjającej pogody.
Nasi goście uświetnili swoim występem:
W dniu 05 kwietnia
– Przegląd Piosenki w Języku Niemieckim zorganizowanym przez młodzież naszego Gminnego Gimnazjum. Gościem specjalnym tego przeglądu był Stephan Buttner, Burmistrz Bergi wraz z małżonką Panią Evą Anger-Büttner, Pan Eckhard Stiff, Pani Petra Kießling, Pani Agnieszka Kosztyło–Pałys – Dyrektor Wydziału Kultury we Wrocławskim Starostwie Powiatowym, Pan Adam Broda – Burmistrz Sobótki, który podpisał porozumienie o współpracy pomiędzy naszymi siostrzanymi miastami, Burmistrz Stanisław Dobrowolski, Pani Eugenia Pawłowska – Skarbnik , Pani Wioleta Gaworczyk – Sekretarz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sobótce – Pan Witold Nazimek, Pani Helena Polanowska – Kierownik Referatu Oświaty, Dyrektor Gimnazjum Gminnego – Pan Mirosław Jarosz, Radni: Marek Sieńkowski, Mirosław Lech, Danuta Nowak, Bernadetta Stanecka, Tomasz Sadkiewicz oraz mieszkańcy Sobótki. W przeglądzie oprócz młodzieży gimnazjalnej udział wzięły takie zespoły jak: „Sobótczańska Biesiada”, pod artystycznym kierownictwem Pana Wiesława Wolaka, chór „A Capriccio” kierowany przez radnego Wojciecha Magnuckiego, Zespół „Heimat” z Wrocławia i prawdziwa atrakcja wieczoru Kleinreinsdorfer Schalmeien Kapelle. Po występach trwających 2,5 godziny Burmistrz Stanisław Dobrowolski wręczył młodzieży polskiej i niemieckiej nagrody za udział w Przeglądzie.
Sobota 06 kwietnia godzina 9.45
Nasi przyjaciele z Niemiec wzięli udział w Historycznym Apelu zorganizowanych przez Pana Franaszczuka i jego gości – grupy historyczno – rekonstrukcyjne z Polski i Niemiec. Mogliśmy zobaczyć mundury z epoki napoleońskiej, musztrę z tych czasów, a także pokaz broni palnej. Był wiersz recytowany przez Panią Petrę Kießling, był występ Orkiestry i były też kwiaty złożone przez Delegację Niemiecką. Upamiętnili w ten sposób swoje wielkie święto. Dwusetną rocznicę powstania flagi Niemiec.
O godzinie10.oo nasi goście wyjechali do Wrocławia na krótką wycieczkę, gdzie mieli okazję zobaczyć Starówkę i Aulę Leopoldyńską. Jednak największą atrakcją był występ na Wrocławskim Rynku. Już po kilku minutach wokół grającej orkiestry zebrało się około dwustu osób, przypadkowych przechodniów, którzy spędzili godzinę czasu w niezbyt przyjemnej aurze słuchając wykonywanej muzyki pod dyrekcją F. Baucha. Orkiestra obeszła Rynek , a wraz z nią publiczność. Co tu dużo mówić i nam i naszym gościom zakręciła się łezka w oku. Nikt z nas nie spodziewał się tak spontanicznej reakcji zupełnie przypadkowych przechodniów i to w porze obiadowej w Sobotę.
Wieczorem o godzinie 19.00 odbyło się spotkanie Radnych z Orkiestrą, na które zaproszono Pana Burmistrza Stanisława Dobrowolskiego, Panią Skarbnik Eugenię Pawłowską, Panią Sekretarz Wiolettę Gaworczyk. Radny Edward Żaba zaprosił trębaczy, którzy zaprezentowali swój kunszt zaproszonym muzykom.
Niedziela 07 kwietnia. Wyścig Kolarski i otwarcie Alei Sław Kolarstwa.
O godzinie 9.30 nasza zaprzyjaźniona orkiestra dała krótki półgodzinny występ przed Centrum Konferencyjnym „Sobotel” , a po godzinnej przerwie uświetniła swoim występem uroczyste otwarcie Alei Sław Kolarstwa z udziałem władz powiatowych i gminnych w osobach Starosta Powiatu Wrocławskiego – Andrzeja Szawana, Burmistrza Miasta i Gminy – Stanisława Dobrowolskiego, Dyrektora Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych – Janusza Kozyrskiego, a także zaproszonych honorowych gości: Ryszarda Szurkowskiego, Czesława Langa, Zdzisława Wrony, Lucjana Lisa, Mieczysława Nowickiego, Edwarda Barcika, Stanisława Szozdy
Po uroczystości i obiedzie o godzinie 13.00 pożegnaliśmy naszych gości mając nadzieję, że wyjeżdżają zadowoleni i ponownie odwiedzą nasze miasto ze swoją niecodzienną muzyką.
Były też te chyba najcenniejsze, spontaniczne i nieoczekiwane. Okazuje się bowiem, że coraz więcej mieszkańców Sobótki i Bergi wzajemnie rozpoznaje się na ulicach naszych siostrzanych miast.
Jacek Ostrowski
Klilknij tu, aby przejść do galerii zdjęć z wizyty Kleinreinsdorfer Schalmeien Kapelle w Sobótce.
Linki:
źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ