Książka z Sobótki wyróżniona we Wrocławiu

Udział w tegorocznej edycji SILESIANY – Dolnośląskiego Salonu Wydawniczego można uznać za naprawdę udany.

nagrodaOpublikowana w 2016 r. przez Muzeum Ślężańskie książka pt.: „Ślęża. Oświecenie, romantyzm, biedermeier. Sobótka i Góra Sobotnia (Zobtenberg) w opisach i dyskusjach od 1780 do 1860″ autorstwa dr Natalii Żarskiej i prof. Wojciecha Kunickiego z projektem graficznym i składem Katarzyny Mieli (Simplikate design) zdobyła wyróżnienie przyznane przez kapitułę corocznego konkursu odbywającego się przy okazji tych targów (uzasadnienie: „Za niezwykłą oryginalność ujęcia tematyki Ziemi Ślężańskiej w szerokim kontekście kulturowym, staranność opracowania redakcyjnego oraz trafność doboru środków typograficznych, które nadają publikacji spójną, harmonijną postać”). Gratulacje składali Członek Zarządu Województwa – Tadeusz Samborski i dyrektor DBP we Wrocławiu – Andrzej Tyws.

W targach brali udział przedstawiciele Biblioteki Publicznej|ŚOKSiR.

W siedzibie dolnośląskiej biblioteki przez 2 dni promowaliśmy naszą literaturę regionalną, ideę Cyfrowego Archiwum oraz nawiązywaliśmy kontakty środowiskowe w szczególności z wydawnictwami z terenu Dolnego Śląska. Przeprowadziliśmy także kilka interesujących rozmów m.in. z grupą studentów oraz osobami związanymi niegdyś z Sobótką, m.in. z wnukiem p. Dunajewskiego.

Uwagę uczestników targów przyciągały w szczególności książki: „Dzieje Sobótki”, „Ślężańskie krajobrazy”, „Bajędy Ślężańskie”, „Ślęża. Oświecenie, romantyzm, biedermeier” i te najczęściej były kupowane. Pozycje wspomnieniowe interesowały osoby poszukujące szczegółów historycznych miasta. Ogólnie zwracano uwagę na estetyczną formę wydawniczą sobótczańskich publikacji.

Ślęża, oświecenie

 

 

 

 

 

Wyróżnioną książkę można zakupić w Muzeum Ślężańskim lub wypożyczyć w naszych bibliotekach.

Silesiana to doroczna inicjatywa Biblioteki Wojewódzkiej we Wrocławiu mająca na celu promocję wydawnictw regionalnych.

W tym roku Sobótka gościła tam po raz pierwszy.

Foto: Michał Hajdukiewicz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *