Marek Rutkiewicz zwycięzcą „Ślężańskiego Mnicha” i liderem BGŻ ProLigi

Marek Rutkiewicz zwycięzcą „Ślężańskiego Mnicha” i liderem BGŻ ProLigi

Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) został drugim kolarzem w historii inaugurującego sezon w Polsce wyścigu w Sobótce,  który dwukrotnie stanął na najwyższym podium. Zawodnik grupy CCC powtórzył  w niedzielę sukces z ubiegłego roku.

Na mecie „Ślężańskiego Mnicha” triumfator ubiegłorocznej ProLigi wyprzedził kolegę z polkowickiej ekipy Mateusza Taciaka i byłego mistrza kraju, 35-letniego Adama Wadeckiego z nowej grupy zawodowej Las Vegas Power Energy Drink.  Dominację drużyny prowadzonej przez  Piotra Wadeckiego potwierdziło dodatkowo czwarte miejsce Adriana Kurka.

Wbrew obawom wyścig odbywał się w niezłych warunkach, było co prawda chłodno, ale sucho, a momentami wychodziło nawet słońce. Na starcie w kategorii elity stanęło 136 zawodników z sześciu krajowych grup zawodowych i wszystkie liczące się ekipy klubowe.  Walka na trudnej, pagórkowatej trasie, rozpoczęła się niemal natychmiast po starcie, ale do decydującej, jak się później okazało, akcji doszło na drugiej z drugiej z ośmiu rund.

Mocno zaatakowali kolarze CCC Polsat Polkowice i doprowadzili do rozerwania peletonu. Na czele znalazło się około 20 zawodników, w tym aż siedmiu jadących w pomarańczowych trykotach CCC. Prowadząca grupka uzyskała około minuty przewagi, ale peleton nie rezygnował.

Przez kilkadziesiąt kilometrów trwał pościg, prowadzony głownie przez ekipę Banku BGŻ, która w czołówce miała tylko jednego przedstawiciela. Podopieczni Zbigniewa Szczepkowskiego zniwelowali w pewnym stratę do kilkudziesięciu sekund, ale uciekający także mocniej nacisnęli na pedały.

Na dwa okrążenia przed metą doszło do kolejnej akcji CCC, w wyniku której uformowała się czteroosobowa czołówka – Marek Rutkiewicz, Mateusz Taciak, Adrian Kurek (wszyscy CCC) i Adam Wadecki (Las Vegas). Szybko odskoczyli od rywali, a główny peleton zwolnił, widząc, że nie już szans na doścignięcie liderów.

Na ostatniej rundzie czwórka miała już ponad dwie minuty przewagi nad pościgiem i ponad pięć nad peletonem i  stało się jasne, że zwycięzcą inaugurującego sezon wyścig zostanie ktoś z jadących na czele.  Najszybszym teoretycznie kolarzem w czołówce był Adam Wadecki, ale zawodnicy CCC Polsat doskonale zdawali sobie z tego sprawę i w końcówce kolejno atakowali starając się „wymęczyć” groźnego rywala.

Ta taktyka zdała egzamin i na metę pierwszy wjechał Marek Rutkiewicz wyprzedzając Taciaka,  Wadeckiego i Kurka.  Kolejni zawodnicy dotarli na metę ponad cztery minuty po zwycięzcy.

Tym samym Rutkiewicz powtórzył ubiegłoroczny sukces i po zimowej przerwie ponownie założył  koszulkę lidera BGŻ Proligi, którą zdobył  na własność w poprzednim sezonie. Liderem klasyfikacji młodzieżowców BGŻ ProLigi, która jest prowadzona od tego roku, został Paweł Franczak z Wibatech – Brzeg, który był dziewiąty.

Wyniki wyścigu  „Ślężański Mnich” (132 km):

  1. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)   3:12.23
  2. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)  ten sam czas
  3. Adam Wadecki (Las Vegas Power Energy Drink) strata 58 s
  4. Adrian Kurek  (CCC Polsat Polkowice)        ten sam czas
  5. Nikołaj Michajłow (Bułgaria/CCC Polsat Polkowice) – 4.44
  6. Piotr Gawroński (CCC Polsat Polkowice)    ten sam czas
  7. Marcin Urbanowski (Wibatech Brzeg)   – 4.47
  8. Adrian Tekliński (Bank BGŻ)                     – 4,57
  9. Paweł Franczak (Wibatech Brzeg)
  10. Petr Hampl (Czechy/Favorit Brno)  obaj ten sam czas
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ