Podatniku! Złóż PIT przez Internet – oszczędzisz czas i pieniądze

 

Już kolejny rok z rzędu podatnicy mają możliwość przesyłania deklaracji rocznych przez Internet. W tym roku również można skorzystać z tego uproszczenia. Czas na złożenie zeznań podatkowych za 2013 r.  mija 30 kwietnia 2014 r.

Rozliczenie w formie elektronicznej to najszybszy i najprostszy sposób złożenia zeznania rocznego. Przez Internet, bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego można wysłać: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT- 39, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami.

System e-Deklaracje jest w pełni bezpieczny. W celu zapewnienia bezpieczeństwa świadczonej usługi Ministerstwo Finansów udostępniło podpis elektroniczny oparty na unikatowych cechach podatnika, takich jak: nazwisko, imię, data urodzenia oraz kwota przychodu wykazana w poprzednim zeznaniu rocznym (dane autoryzujące). Wystarczy tylko wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl, pobrać właściwą aplikację (e-Deklaracje Desktop) lub wypełnić formularz interaktywny. PIT za pomocą Internetu można złożyć bez czekania w kolejce w urzędzie skarbowym czy na poczcie. Poza tym komputerowy program sam wykonuje wszystkie niezbędne obliczenia – jedyne, o co musi zadbać podatnik, to prawidłowe wpisanie wszystkich danych.
Po wysłaniu poprawnie wypełnionego formularza podatnik otrzyma numer referencyjny, generowany automatycznie przez system e-Deklaracje.  Przesyłając PIT przez Internet do urzędu skarbowego do celów dowodowych wystarczy zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które można odebrać za pomocą formularza udostępnionego na stronie systemu, podając wcześniej wygenerowany numer referencyjny. UPO stanowi dowód i potwierdzenie terminowego złożenia deklaracji. Nie ma już zatem potrzeby udawania się do urzędu skarbowego w celu otrzymania potwierdzenia złożenia zeznania podatkowego.

Co ważne – z tej formy składania zeznań podatkowych mogą również skorzystać wspólnie rozliczający się małżonkowie. W tym przypadku zeznanie podpisywane jest tylko przez małżonka, który występuje pierwszy na zeznaniu i w ten sposób składa oświadczenie o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów.

Chociaż do ostatecznego terminu składania zeznań podatnicy mają jeszcze trochę czasu,
to zachęcamy jednak, aby nie czekać z rozliczeniem do ostatniego dnia. Można to zrobić już dzisiaj, natomiast należne zobowiązanie wpłacić do dnia 30 kwietnia 2014 r. Na stronach internetowych Urzędów Skarbowych (w tym Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu www.pus.wroclaw.pl) zostały zamieszczone informacje dotyczące numerów rachunków bankowych urzędu, zasad wypełniania i składania zeznań,  zwrotu nadpłaty, a także lista organizacji pożytku publicznego na rzecz których możemy przekazać 1% podatku.  Wyjaśnień w tym zakresie udzielają również pracownicy Urzędów i Izb Skarbowych w godzinach  pracy tych instytucji, a dodatkowo będą to robić podczas wydłużonych godzin pracy urzędu w dniach 28, 29 i 30 kwietnia 2014 r. 
oraz w ramach tzw. Dnia Otwartego, tj. 05.04.2014 r. (sobota) w godzinach od 9.00 do 13.00.
W Pierwszym Urzędzie Skarbowym zaplanowano w tym dniu przeprowadzenie instruktażu w zakresie składania zeznań rocznych przez Internet. Dla osób, które nie złożyły dotychczas zeznań  Ministerstwo Finansów uruchomiło także specjalny serwis www.szybkipit.pl

 

W razie problemów można zadzwonić na poniższe numery:

Infolinia systemu e-Deklaracje  Krajowa Informacja Podatkowa (pomoc w sprawie procedur składania deklaracji i problemów technicznych) czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15 -16.15

tel.  801 055 055 (z tel. stacjonarnego),

tel. + 48 22 330 03 30 (z tel. komórkowego)

tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)

Pomoc techniczna systemu e-Deklaracje

 e-mail: info.e-deklaracje@mofnet.gov.pl  

,

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *