Podziękowania dla fundatorów Kamienia Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Każdy kraj ma swych bohaterów – ludzi, z których postaw i świadectwa życia możemy się uczyć, czerpać wzorce zachowania i moralności. Są bohaterowie, którzy są znani, ale i tacy, którzy zniknęli w historii bezimiennie, bądź ich czyny celowo skazane zostały na zapomnienie.

Jednym z takich ludzi był Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego,  żołnierz Armii Krajowej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, który zorganizował w obozie ruch oporu, a następnie wysyłał z niego pierwsze na świecie raporty o Holokauście, tzw. Raporty Pileckiego. Człowiek, który sam dał się ująć okupantowi, aby dać światu dowód o okrucieństwie najeźdźcy. Człowiek, który także zdołał uciec z obozowego piekła. Mimo rozkazów zdecydował się także na pozostanie w kraju, tym razem coraz bardziej uginającym się pod władzą rządów prosowieckich.  Pojmany, skazany na karę śmierci, rozstrzelany i zakopany w bezimiennej mogile tzw. kwatery „Ł” na Powązkach, która prawdę o jego czynach i wielu innych pogrzebanych tam Polaków miała zabezpieczyć przed ujrzeniem światła dziennego.

Sobótka doceniła tego „cichego” bohatera. 24 maja 2014 przy dolnym schronisku, w ramach Wrocławskich Dni z Rotmistrzem Pileckim, odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia pamięci rotmistrza Wojska Polskiego. Organizatorami uroczystości były: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Odra-Niemen. Inicjatorem akcji upamiętnienia skazanego i straconego przez władze komunistyczne Polski Ludowej żołnierza był Dyrektor Ślężańskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji – Wiesław Drozdowski.

Doceniając gest pamięci sobótczańskiego środowiska o tym wciąż mało znanym Polaku, podczas ostatniego posiedzenia Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Sobótce władze miasta złożyły uroczyste podziękowania wszystkim fundatorom pomnika, który stojąc przy głównym szlaku może uczyć i głosić prawdę historyczną.

Fundatorami kamienia pamięci dłuta Jerzego Zyska są:

Dominika i Ryszard Bigosińscy, Magdalena i Paweł Cholewa, Wiesław Drozdowski, Anna i Tomasz Kurek, Helena i Wiesław Kwiatkowscy, Jan Libera, Ewa i Tomasz Łaczmańscy, Dominik Szwedowski, Mirosława i Edward Żaba, Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Pełna relacja z wydarzenia odsłonięcia pomnika w artykule:

http://soksir.sobotka.pl/relacja-z-odsloniecia-pomnika-rotm-pileckiego/

IMG_2410 IMG_2411 IMG_2412 IMG_2413 IMG_2414 IMG_2415 IMG_2416

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *