Podziękowanie Pani Sołtys Nasławic Marii Pietyry za tegoroczne Dożynki

Nasławice, 7 września 2012 r.    

 

Tegoroczne Dożynki w Nasławicach odbyły się w powiązaniu z obchodami 700 lecia naszej wsi. Ze względu na to że wieś bierze udział w ,,programie odnowy wsi  dolnośląskiej" ważnym elementem obchodów było przygotowanie wystawy w formie tablicy poświęconej historii wsi od czasów przedwojennych po dzisiejsze, na której znalazły się fotografie przedwojenne i z okresu powojennego, budynków i mieszkańców, dokumenty przesiedleńcze oraz fotografie współczesne, np. odnowione lub nowowybudowane domy.

Podczas Dożynek odbyły się również dwa konkursy poświęcone obchodom 700 lecia wsi.

Konkurs na najładniejszą zagrodę, w którym nagrodzono cztery zagrody, miał zmobilizować mieszkańców do większej dbałości o wygląd posesji. Pierwsze miejsce zajęli Państwo Janina i Grzegorz Maniowscy, drugie miejsce Pan Roman Wojciechowski, trzecie miejsce Pani Danuta Waniszewska, a nagrodę pocieszenia otrzymała Pani Ewelina Olankiewicz .

Drugi konkurs  dotyczył znajomości historii wsi, i w nim dziesięciu uczestników odpowiadało na 19 pytań testowych. Pierwsze miejsce zajął  11 letni uczeń Marcel Olankiewicz, drugie miejsce Pani Elżbieta Targoni, a trzecie Panna Patrycja Cichosz.

Serdeczne podziękowania kieruję do Stowarzyszenia  Ślężański Krąg, za pomoc w uzyskaniu dotacji z Urzędu Marszałkowskiego  na realizację  obchodów 700 lecia Nasławic, oraz udział w komisjach konkursowych.

            Mieszkańcy Nasławic przystroili wieś w elementy dożynkowe zawierające scenki rodzajowe,  oraz dekoracje złożone z owoców, warzyw, snopków zboża, słomy, kwiatów, itp. Był to miły dla oka  obraz wsi, który chcielibyśmy, aby był stałym elementem obchodów Dożynkowych.

 

 

 

Burmistrz Miasta i Gminy – Pan  Stanisław Dobrowolski ufundował nagrodę dla najładniej  przystrojonej zagrody. Otrzymali ją Państwo Danuta i Dariusz Waniszewscy (zdjęcie powyżej), a wszystkie „delegacje wieńcowe” otrzymały podziękowania na piśmie za wkład pracy w przygotowanie tradycyjnych wieńców dożynkowych oraz albumy poświęcone Św. Józefowi – patronowi  naszej parafii, ufundowane przez Księdza Kanonika Zbigniewa Słobodeckiego – Proboszcza parafii Nasławice.

Tegoroczne  Dożynki Gminne we wsi Nasławice były motywacją do podjęcia działań dotyczących odnowy wsi, podczas których zmieniliśmy teren dziki i  niedostępny dla ludzkiej stopy w obszerny plac piknikowy, gdzie jeszcze można zrobić dużo więcej w celu jego upiększenia.

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy pomagali nam przy przygotowaniu terenu, przy ubieraniu w kwiaty i owoce wsi oraz tym Mieszkańcom, którzy obsługiwali stoiska ze „słodkościami” oraz z loterią fantową, które były naszym wiejskim elementem tych Dożynek, a dochód ze sprzedaży przeznaczony został na renowację naszego kościoła w Nasławicach.

Szczególne podziękowania kieruję do  właściciela Kopalni Nasławice oraz  Prezesa kopalni Pana Zbigniewa Wójcikowskiego, którzy w porozumieniu ze spółkami funkcjonującymi w Kopalni użyczyli nam specjalistyczny sprzęt i podarowali materiał do niwelacji i utwardzenia terenu .

Dziękuję Panu Andrzejowi Żygadle  za transport materiałów z kopalni, Księdzu  Proboszczowi Zbigniewowi Słobodeckiemu za pomoc w organizacji oraz promocję i reklamę imprezy w kościołach naszej parafii.

Serdeczne podziękowania składam również Panu Wiesławowi Drozdowskiemu, organizatorowi Dożynek, za profesjonalne prowadzenie naszej uroczystości oraz Panu  Wojciechowi Kacperskiemu za dopilnowanie spraw technicznych.

Serdeczne podziękowania kieruję do Stowarzyszenia  Ślężański Krąg, za pomoc w uzyskaniu dotacji z Urzędu Marszałkowskiego  na realizację  obchodów 700 lecia Nasławic, oraz udział w komisjach konkursowych.

Dziękuję również wszystkim niewymienionym, którzy pomogli nam dostarczając ławki, snopy, warzywa, naczynia na kwiaty, pomoc choćby przy ubieraniu baby i chłopa oraz dwóch  scen.

 

                                                                                                                             Maria Pietyra – Sołtys Nasławic

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Dożynek w Nasławicach wraz ze zdjęciami przystrojonych zagród.

 

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *