Poetyckie Piątki – koncert zespołu SETA

„Jest rok 1976. W akademiku „Szklany dom” przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu na schodach ewakuacyjnych grupa studentów Uniwersytetu Wrocławskiego im. Bolesława Bieruta zaczyna działać artystycznie i postanawia stworzyć zespół muzyczny… „

SETA 7Tak zaczyna się historia zespołu Seta. Jego założyciele to studenci Klubu Turystycznego SETA, a wśród nich są śpiewający w zespole do dziś Staniaław Gola i Andrzej Mróz.

Jeszcze w tym samym roku zespół wygrywa Środowiskowy Przegląd Piosenki Turystycznej we Wrocławiu, a w kolejnym roku zdobywa wyróżnienia na głównych festiwalach piosenki studenckiej i turystycznej. W tym czasie przez skład zespołu przetacza się wielu wrocławskich studentów, m. in. śpiewający w SECIE do dziś Kazimierz Nowiński i Stanisław Rogowski. SETA ma już w swym repertuarze wiele własnych piosenek, chętnie sięga również do tekstów klasyków poezji polskiej. W roku 1978 w zespole pojawia się Andrzej Wierzbicki. Jego piosenki, jak również piosenki autorstwa Andrzeja Mroza i Staszka Goli wraz z charakterystycznym brzmieniem gitary Staszka Rogowskiego tworzą swoisty, rozpoznawalny charakter grupy. W roku 1979 zespół wygrywa wszystkie przeglądy piosenki studenckiej i turystycznej: m.in. Yapę, Giełdę Piosenki w Szklarskiej Porębie, Bakcynalia, a na Bazunie wyśpiewuje Rajdową Piosenkę Roku („Zimowy wiatr”).

W maju roku 1980 zespół bierze udział w Rejsie Zwycięstwa Odrą z Wrocławia do Szczecina i w Szczecinie gra ostatni koncert.

Przez wiele lat SETA nie występuje na scenach, ale jej piosenki żyją na szlakach, w schroniskach, przy rajdowych ogniskach. Pod koniec lat 80-tych piosenki SETY zaczynają pojawiać się na scenach studenckich dzięki zespołowi AKT-Wrocław (zwłaszcza w Szklarskiej Porębie na Giełdzie, której organizatorem od roku 1989 jest AKT AR).

W roku 1989 powstaje płyta „Idę w góry cieszyć się życiem”, na której znajdują się archiwalne oraz studyjne nagrania przebojów turystycznych. W nagraniach w studiu w Jeleniej Górze biorą udział dawni członkowie grup: AKT-Wrocław, Seta, Fart i Małolepsi. Od początku lat dziewięćdziesiątych piosenki SETY i Andrzeja Wierzbickiego wykonuje zespół, którego skład, bardzo zresztą zmienny, wywodzi się ze wspomnianych zespołów, a którego trzon stanowią założyciele SETY. Zespół występuje jako gość koncertów na Yapie, Bazunie i innych przeglądach. W sierpniu 2002 roku na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie ma miejsce niezapomniany koncert „Seto-lecie SETY”, którego gośćmi są m.in. Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo, Bez Idola, Mikroklimat, Jerzy Filar i Nasza Basia Kochana. Koncert trwa do rana, a najczęściej powtarzają się życzenia „Sety lat!”.

W roku 2007 zespół nagrywa płytę , która stanowi bogaty wybór piosenek SETY i Andrzeja Wierzbickiego (m.in. „Beskid”, „Ballada o Św.Mikołaju”, „Przerwa w podróży”, „Modlitwa wędrownego grajka”, „Zachód”, „Wody tatrzańskie”). Są tu również piosenki, które przychodziły do zespołu wraz z autorami lub z którymi zespół bardzo zaprzyjaźnił się przez lata, a one z zespołem. Do tych z pewnością należą „Zgubione marzenia” Wojtka Jarocińskiego i „Niezapominajka” Krzysztofa Szczuckiego – pierwszego organizatora Giełdy w Szklarskiej Porębie, „Hulajnoga” autorstwa Ryszarda Żarowskiego, „Pozdrowienie” Krzysztofa Mizgalskiego, „Pamiątka ze spływu” czy „Jesienna dziewczyna”.

Obecny skład zespołu stanowią: Stanisław Gola, Beata Jelonek, Wojciech Krasecki, Krzysztof Mizgalski, Andrzej Mróz, Kazimierz Nowiński i Stanisław Rogowski. Od czasu do czasu na scenie pojawiają się również: Zuzanna Mizgalska i Jakub Jelonek.

W przyszłym roku zespół będzie świętował swoje 40-lecie.

KONCERT W SOBÓTCE:

13 maja 2016, g. 19:00, Schronisko Dolne. Zaprasza ŚOKSiR i Dom Turysty Pod Wieżycą

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji