Półmaraton Ślężański
Półmaraton Ślężański to należąca do czołówki najlepiej ocenianych imprez biegowych w Polsce. Bieg organizowany jest od roku 2008, a jego kolejne edycje przyciągają coraz większą liczbę biegaczy.
Koncepcję trasy opracowali biegacze z Sobótki – Antoni Stankiewicz i Henryk Załęski. Po kilku treningach 03.12.2007 postanowili dokonać objazdu trasy samochodem dokonując wstępnych pomiarów. Zgodnie z ich przewidywaniami jeśli start będzie w okolicy Rynku w Sobótce to meta może zostać zlokalizowana wewnątrz hali sportowej.
Trasa nie jest łatwa ale jej przebiegnięcie daje dużą satysfakcję. Najtrudniejszy podbieg na Przełęcz Tąpadła znajdujący się między 7. a 9. km stanowi słynny element corocznych zmagań.
Rekord trasy ustanowiony został w roku 2012 należy do Węgra – Toth Laszlo, wynosi 1:05:46
Półmaraton Ślężański cieszy się dużym uznaniem wśród startujących biegaczy. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody oraz wyróżnienia przyznawane organizatorom biegu.
Przed pierwszym Półmaratonem Ślężańskim Maciej Głowacki napisał:
„W historii Sobótki leżącej u stóp Ślęży (718 m npm), historycznej kolebki Śląska, najstarsza dyscyplina sportowa czyli bieg – zawsze była bardzo ważna. Jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Sobótce uczcił 20 czerwca 1999 roku Ślężański Półmaraton 600-lecia Sobótki – jego kontynuatorem było osiem edycji Maratonów Ślężańskich, a od przyszłego roku znów będzie to Półmaraton Ślężański, który powinien otrzymać numer dziesięć; odnosząc się do obu tych tradycji. Ze względu na poważne zmiany jakościowe organizatorzy postanowili nadać biegowi nr 1. Jest to okazja dla biegaczy do rozpoczęcia corocznych startów w tej imprezie, ponieważ startujący we wszystkich edycjach będą mogli liczyć na specjalne bonusy.
Przypomnijmy, że biegowe zdobywanie Masywu Ślężańskiego zainaugurował 12 czerwca 1993 roku Tadeusz Siegmund jako zawodnik i żołnierz JW 1279 Wrocław wygrywając I Bieg Górski Ślężan prowadzący na 15-kilometrowej ze stadionu w Sobótce przez przełęcz pod Stolną, Ślężę, przełęcz Tąpadła do zalewu w Sulistrowiczkach. Natomiast Tomek Dawidskiba rok później zainaugurował biegowe zdobywanie Ślęży 28 maja 1994 roku zostając jako uczeń III c X LO we Wrocławiu pierwszym mistrzem tego liceum w biegu górskim. Zdobył Ślężę po ponad 4-kilometrowym biegu od schroniska Na Przełęczy pod Wieżycą (250 m npm). Bieg ten rozgrywany w ostatnią sobotę maja stał się najpopularniejszym i najsilniej obsadzonym biegiem górskim w Polsce, w którym tylko względy ekologiczne ograniczają liczbę uczestników do 200 osób.”
Trasa Półmaratonu Ślężańskiego
- Długość wszystkich podbiegów – 9,3 km.
- Odległość miejsca startu i mety – 600m (2,8% dystansu).
- Wysokość nad poziomem morza: start – 183 m, meta 187 m.
- Różnica wysokości miejsca startu i mety – 4 m (ok. 0,2m/km).
- Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem trasy – ok. 200m.
- Różnica wysokości najdłuższego (2,1km) podbiegu na Przełęcz Tąpadła- ok. 110m.
Więcej informacji o biegu na stronie www.polmaratonslezanski.pl
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ