Przyjaźń bez granic

 

Pod takim hasłem rozpoczęły się obchody 10 rocznicy współpracy polsko – czeskiej. Dwa partnerskie miasta – Sobótkę na Dolnym Śląsku i Sobotkę w Czeskim Raju – połączyła przyjaźń dwóch szkół – polskiego Gimnazjum i czeskiej Szkoły Podstawowej.  Każdego roku uczniowie tych szkół spotykają się dwukrotnie. W maju – w Republice Czeskiej, a we wrześniu –  na gruncie polskim. Wymiana młodzieży sprzyja wzajemnemu poznaniu historii, kultury i obyczajów naszych sąsiadów. Daje doskonałą okazję do łamania stereotypów i ułatwia komunikację. Działania takie nie byłyby jednak możliwe bez wsparcia Urzędu Miasta i Gminy Sobótka.

Tegoroczne jubileuszowe spotkanie pragnęliśmy uczcić w sposób szczególny. Obie szkoły przygotowały program kulturalny, w którym młodzież prezentowała historię, legendy, bajki, pieśni, tańce oraz atrakcje zaprzyjaźnionego kraju. W pierwszym dniu naszej wizyty 23 maja 2014 r. w oficjalnej części spotkania nastąpiła wymiana prezentacji wszystkich form przygotowanych przez młodzież obu krajów. Zabawa była niezwykła, a trud w poznawaniu innego kraju się opłacił i jeszcze mocniej zacieśnił więzi.

Część oficjalna została zarejestrowana przez czeską telewizję. Oto link do strony internetowej, na której można obejrzeć krótką relację z tego spotkania:

http://www.nasetelevize.cz/view.php?nazevclanku=sobotka-%96-pratelstvi-bez-hranic&cisloclanku=2014050005

                                                                                 

Joanna Zywer


 

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *