Rekonstrukcja historyczna z okazji Święta 3 Maja

Z okazji święta 3 Maja w Sobótce odbył się pokaz historyczny w wykonaniu lokalnej (mającej ponad 20-letnią tradycję) grupy rekonstrukcyjnej – 1 Pułku Strzelców Konnych z działonem artylerii.

Choć sama jednostka pochodziła z nieco innego okresu historycznego – wojen napoleońskich, to rekonstruktorzy zawsze starają się włączać w różnego rodzaju obchody rocznic historycznych na terenie naszego miasta i popularyzują historię polskiego oręża również poza Sobótką, uczestnicząc w mniejszych, ale i tych największych odtworzeniach bitew z pocz. XIX w., tak w Polsce oraz w Europie.

IMG_5731W środowe popołudnie Dom Turysty Pod Wieżycą stał się dla nich „obozowiskiem”, z którego w dwóch odsłonach wychodzili do publiczności, by zademonstrować elementy wyposażenia, stroje, elementy musztry oraz działanie broni.

Ci, którzy znają tę sobótczańską grupę, wiedzą jaką mocą dysponuje ich broń. Ci, którzy nie mają o tym pojęcia, powinni sami się przekonać uczestnicząc w ich pokazach lub po prostu w jakiejkolwiek tego typu rekonstrukcji historycznej. Wrażenia murowane. 3 maja na przełęczy spora ilość turystów mogła odczuć huk armatniego wystrzału i salwy karabinków.
Dla wielu głośność działania broni była sporym zaskoczeniem.

Oddział prowadził pan Krzysztof Franaszczuk, zaś komentatorem pokazu był pan Andrzej Kociński.

Grupę będzie można zobaczyć m.in. na najbliższej, większej rekonstrukcji bitwy pod Strugą (okolice Wałbrzycha) 13 maja w 210. rocznicę wygranej przez Polaków bitwy.

 

Więcej o bitwie w artykule >>>>>

GALERIA ZDJĘĆ TUTAJ >>>>>

Foto: Michał Hajdukiewicz

IMG_5706

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *