Relacja z II Spotkań Literackich w Przemiłowie

10 września przedstawiciel naszej Biblioteki uczestniczył w zorganizowanych przez Sołectwo Przemiłów oraz Stowarzyszenie Ślężański Krąg  II Spotkaniach Literackich, na których po raz kolejny członkowie Saloniku Literackiego przy Kole Emerytów i Rencistów Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali swoją twórczość.

Inicjatorką spotkań jest pani Iza Hudyma – mieszkanka Przemiłowa i zarazem przewodnicząca Saloniku Literackiego Koła Emerytów i Rencistów Politechniki Wrocławskiej.
W ubiegłym roku pomysł pani Izy został wcielony w życie i z pomocą pani sołtys Joanny Korol oraz pani Jadwigi Dębickiej – prezes Stowarzyszenia Ślężański Krąg zorganizowano pierwsze spotkanie, które było dla mieszkańców miejscowości dużym wydarzeniem.

IMG_0245Zaproszeni członkowie Saloniku Literackiego prezentują swą twórczość na wolnym powietrzu w otoczeniu zaproszonych gości oraz wszystkich, którym bliska jest poezja lub ogólnie – twórczość literacka. Wiodącą formą bowiem podczas spotkania są wiersze, poematy, fraszki lub limeryki, ale – jak na przykład w tym roku – zdarzają się także eseje.

Twórczość prezentowana jest przede wszystkim przez samych autorów, z których niektórzy czytają utwory z własnych tomików. Kolejni recytatorzy są zapowiadani przez prowadzącego, członka Saloniku, co dodaje spotkaniu dodatkowego uroku.

Spotkania Literackie to klimatyczne wydarzenie tworzone przez ludzi i dla ludzi, dla których pisanie jest niewątpliwą pasją.
Zaletą wydarzenia jest skondensowana różnorodność form wyrazu uczestników. W ciągu ponad godziny można było wsłuchać się w zróżnicowane formą, techniką pisania i tematyką utwory, od bardzo melancholijnych po bardzo humorystyczne. To piękna okazja do zapoznania się ze sposobem myślenia ludzi i szukania przez nich sposobu na wyrażenie swoich odczuć, zwłaszcza, gdy słucha się tej poezji w otoczeniu lasu i śpiewu ptaków.

W tym roku w Przemiłowie swą twórczość zaprezentowali:

Andrzej Kornacki „Podróż do siebie”

Krystyna Frąszczak „Losy ludzkie”

Irena Gaweł „Słowne igraszki”

Antoni Kosiński „Na czym polega szczęście”

Inka Beliwar – Węgrzyńska „Zamyślenia”

Barbara Gublinowicz „Słowa”

Maria Lewowska „Kot Łazior”

Ryszard Stachura

Iza Hudyma „Ziemi i Ludziom Przemiłowa

Komentował i prowadził spotkanie prof. Joachim Potrykus

Tegoroczne wydarzenie zostało wzbogacone prezentacją najnowszej książki prof. Wojciecha Kunickiego, pt.: „Ślęża. Oświecenie, romantyzm, biedermeier”.

Zapisz

Zapisz

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *