Relacja z Nocy Muzeów i Bibliotek

Wyjątkowa wystawa antropologiczna i liczne atrakcje – to wszystko było w Sobótce podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów i Bibliotek. Skrupulatnie przygotowana ekspozycja prawdziwych ludzkich szczątków, prezentacje multimedialne, prezentacje narzędzi antropologicznych, materiały promocyjne, pamiątki, nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę|ŚOKSiR oraz okazja do wielu rozmów i zanurzenia się wgłąb ludzkiej istoty.

I GALERIA ZDJĘĆ TUTAJ >>>>>

Foto: Katarzyna Miela, Michał Hajdukiewicz

7

 

 

 

 

 

 

 

 

II GALERIA ZDJĘĆ TUTAJ >>>>>

Foto: Maksym Mackiewicz

2Ludzka twarz nauki – niemal dosłownie. Antropologia fizyczna zajmuje się bowiem badaniem zmienności anatomicznej i fizjologicznej człowieka na przestrzeni dziejów. Specjalistka w tej dziedzinie, Agata Hałuszko z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, podczas tegorocznej Nocy Muzeów i Bibliotek w Sobótce stała się naszym przewodnikiem po zawiłościach terminologicznych i realiach pracy antropologa fizycznego. Sala Muzeum Ślężańskiego szybko wypełniła się pasjonatami nauki i tajemnic. Na uczestników spotkania czekała tematyczna ekspozycja – być może mroczna, refleksyjna i niepokojąca, ale przede wszystkim o ogromnej wartości poznawczej. Wystawa składała się z elementów szkieletów (w tym czaszek z różnego typu urazami) i sprzętu antropometrycznego zapewnionych przez prowadzącą oraz szkieletu dydaktycznego udostępnionego przez Gimnazjum Gminne.

3Wieczór rozpoczęto przygotowaną przez naszą Bibliotekę prezentacją multimedialną na temat motywów antropologicznych, którymi inspirowali się wybrani twórcy popkultury. Potem przyszedł czas zaproszonych gości. Agata Hałuszko przybliżyła kilka ciekawych i medialnych znalezisk antropologicznych. Opowiedziała o swoich doświadczeniach: m.in. wykopaliskach prowadzonych w trudnych warunkach atmosferycznych i zastosowaniu tomografii komputerowej w antropologii – wszystko po to, by ze szczątków i miejsca ich odkrycia odczytać jak najwięcej informacji. Każdy niewłaściwy ruch niszczy część tych informacji bezpowrotnie. Antropologia nie jest dziedziną skupioną wyłącznie na przeszłości, jej osiągnięcia są istotne dla aktualnego stanu wiedzy o naszym miejscu w świecie, co więcej, może kształtować przyszłość; ku zaskoczeniu zgromadzonych, prowadząca nawiązała do… lotów kosmicznych. Okazuje się też, że to, co wydaje nam się tak bardzo współczesne, wcale takie nowe nie jest. Dowiódł tego wątek o celebrytach pradziejów – przedstawicielach kultury pucharów dzwonowatych. Jeden z nich znajduje się na piętrze Muzeum Ślężańskiego. Kolejne części wykładu podsumowywano quizami sprawdzającymi uwagę, wiedzę i refleks słuchaczy – nagrodami były książki popularnonaukowe ufundowane przez Bibliotekę|ŚOKSiR. W części warsztatowej, pod okiem asystentów prowadzącej: Marzeny Cendrowskiej, Klementyny Mackiewicz i Maksyma Mackiewicza, można było dokładniej przyjrzeć się zgromadzonym eksponatom. Opuszczając miejsce spotkania, należało jeszcze odebrać kartę pamiątkową z rąk szkieletu – antropomorfa przechadzającego się po lapidarium.

5

Wydarzenie zorganizowało Muzeum Ślężańskie i Biblioteka Publiczna|ŚOKSiR w ramach obchodów ogólnopolskich Nocy Muzeów i Bibliotek

 

Zapisz

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *