Relacja z sesji wyjazdowej IV Kongresu Germanistyki Wrocławskiej

Nauka tkwić w miejscu nie może. Powinna nie tylko stale się rozwijać, ale też raz na jakiś czas, w swej najdoskonalszej formie, opuszczać akademickie mury. Z inicjatywy prof. Wojciecha Kunickiego uczestnicy IV Kongresu Germanistyki Wrocławskiej – znawcy literatury, kultury i historii – odwiedzili Sobótkę i właśnie tu, w Muzeum Ślężańskim, podzielili się swoją wiedzą ze słuchaczami.

IMG_0768Przygotowane prelekcje dotykały różnych zagadnień z zakresu kultury i literatury, przedstawiały m.in. obraz Wrocławia sprzed wieków, charakterystykę jego ludności, jej życia i stosunków, relacji miast europejskich. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów i – jak się okazało – sprostowania niektórych kwestii, zaprezentowania różnych punktów widzenia, wyciągnięcia nowych wniosków. Dyskutowano stosunki polsko-niemieckie, wskazano różne motywy uprawiania turystyki przez Niemców i Polaków, pytano, jak pogodzić bycie Polakiem z eksplorowaniem niemieckiej przeszłości regionu (to wbrew pozorom proste: wystarczy zachować naukowy obiektywizm. Historia naszych ziem w dużej mierze jest historią obcą, warto ją dokumentować z wielu powodów – i można to robić, nie poświęcając osobistych przekonań). Podczas spotkania zaprezentowano po raz kolejny nową książkę regionalną: Ślęża. Oświecenie. Romantyzm. Biedermeier autorstwa prof. Wojciecha Kunickiego i dr Natalii Żarskiej.

IMG_0795Zaakcentowano uwarunkowane historycznie zależności między Wrocławiem a Sobótką. Przywołano m.in. dawną koncepcję Ślęży jako góry parkowej (znajdującej wyraz choćby w zachowanych pocztówkach przedstawiających ludzi przechadzających się w ślężańskimi ścieżkami w eleganckich strojach). Jak zauważono, mogłaby być nią do dziś, gdyby rozwijana na przełomie XIX i XX wieku infrastruktura śródleśna przetrwała okres wojenny. Współcześnie warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt symbolicznego zbliżania się naszych miast, czyli współpracę w zakresie popularyzacji historii regionalnej; jedną z idei jest tutaj doprowadzenie do tego, aby wydarzenia o takiej tematyce odbywały się w Sobótce częściej.

Spotkanie miało charakter otwarty, pojawili się na nim studenci germanistyki, mieszkańcy gminy, uczniowie miejscowego liceum ogólnokształcącego. Wszystkim, którzy lubią naukowy sznyt w kameralnym wydaniu, ale z zachowaniem oryginalnej jakości, przypominamy, że warto na bieżąco śledzić ofertę lokalnych instytucji kultury.

Organizatorami spotkania w Sobótce były Muzeum Ślężańskie oraz Biblioteka Publiczna w Sobótce | ŚOKSiR.

Organizatorzy dziękują pani Agnieszce Ręgorowicz i restauracji „Pod Jeleniem” za pomoc przy organizacji wydarzenia.

Foto: Michał Hajdukiewicz

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *