Sekcja zawodu – relacja ze spotkania z medykiem sądowym

Jeśli kiedykolwiek oglądaliście choć jeden z popularnych seriali, których tematyka krąży wokół medycyny sądowej, zapewne nieraz zastanawialiście się, ile prawdy jest w tym, co widać na ekranie. Co może wydarzyć się w rzeczywistości, a co jest tylko fikcją stworzoną na potrzeby kasowej produkcji? Gdzie właściwie jest granica między sensacyjnym scenariuszem a możliwościami prawdziwych medyków sądowych, pracujących na co dzień na styku medycyny i prawa?

DSC09958No właśnie, zacznijmy może od tego, że dr Wojciech Golema nie jest ani patologiem, ani np. lekarzem sądowym. Jest medykiem sądowym. Przedstawicielem (ciągle bardzo wąskiej w naszym kraju) grupy specjalistów, którzy w swojej pracy zajmują się dochodzeniem przyczyn zgonu, obdukcjami czy też… analizą stosów dokumentów – bo takie właśnie są realia zawodu wykonywanego przez naszego gościa. Podczas wykładu w Bibliotece Publicznej/ŚOKSiR dr Golema w anegdotyczny, przystępny sposób skonfrontował je z obiegowymi wyobrażeniami i ekranową fikcją. W otoczeniu scenografii nawiązującej do tematyki kryminalnej opowiadał o zasadach postępowania na miejscu zdarzenia i procedurach obowiązujących podczas sekcji. Zatem wiemy już, że między bajki należy włożyć białe kontury ciał i ekspresowe dopasowanie DNA do sylwetki z bezkresnej bazy danych…

Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu wykładu, uczestnicy – ośmieleni otwartością naszego gościa – zadawali mu liczne pytania na temat wykonywanej pracy. Poruszone zostały kwestie przygotowania psychologicznego, predyspozycji do zawodu, zagadnienia etyczne. Pytano o usposobienie ludzi na co dzień stykających się ze śmiercią. Dociekano, skąd u pana Golemy zainteresowanie tą specjalnością medyczną i jakie były najdziwniejsze przypadki, z którymi zetknął się w swojej karierze. Niepostrzeżenie niemal wszyscy stali się uczestnikami wciągającej, wielowątkowej dyskusji trwającej niemal godzinę.

Kompetentny, dobrze przygotowany gość, frapujący temat i atmosfera sprzyjająca dyskusji – tak można krótko podsumować spotkanie z dr. Wojciechem Golemą, medykiem sądowym. Mimo że jego praca bywa zgoła inna niż to, co widać na filmach, trzeba przyznać, że możliwości, którymi dysponuje, i tak robią wrażenie.­­

Temat wiedzy około-kryminalistycznej powróci do Sobótki już na wiosnę 2015 r. w związku ze współorganizacją z Biblioteką Wojewódzką „Tygodnia w kryminale”.

Foto: Katarzyna Miela, Michał Hajdukiewicz

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *