Sobótka – miasto pod bombardowaniem. Unikalne materiały w ramach CATL

Zdjęcia lotnicze zawsze budzą zachwyt. Perspektywa, kontekst, punkty odniesienia.
Wojenne zdjęcia lotnicze budzą jednak jeszcze większe emocje. O ile „przywykliśmy” do oglądania zdjęć z nalotów np. na Warszawę, o tyle małe miejscowości są zazwyczaj gdzieś na marginesie publicznie dostępnej dokumentacji tego rodzaju.

Materiał dość bolesny – choć dotyczący jeszcze czasów, gdy nie było tu nikogo z nas, naszych rodzin. Jednak dla osób zżytych z miastem widok kłębów dymu na tak dobrze znanych nam ulicach powoduje, że można odczuć ból, które musiało ono przejść, by potem znów zacząć się mozolnie odradzać. Po raz kolejny zresztą w swej historii.

Dzięki rozwijanej współpracy z coraz większą grupą osób chętnych do dzielenia się swymi zbiorami Archiwum Cyfrowe CATL w Bibliotece|ŚOKSiR prezentuje unikalny materiał pochodzący ze Zbiorów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej (opublikowany uprzednio na stronie Fotopolska.eu) za zgodą i we współpracy z jednym z użytkowników portalu.

Coraz częstsza możliwość docierania do rzadkich materiałów skłania nas do jeszcze większej prośby o włączanie się w poszukiwania dokumentów, upowszechniania tej idei wśród innych i dostarczania źródeł do CATL. Wspólne odnajdywanie śladów może przynieść tylko lepsze rezultaty w odkrywaniu, systematyzacji i prezentacji historii naszego regionu. Dla osób tego sobie życzących zapewniamy anonimowość: biblioteka@soksir.sobotka.pl

Materiał wraz z opisem znajduje się w linku:

https://www.facebook.com/CyfroweArchiwumSobotki/posts/972087622822016:0

www.sobotka.archiwa.org

 

Catl 2

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *