Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej – od 1 lipca 2015 r.

 

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego informuje, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się odejść od modelu właściwości miejscowej na rzecz specjalizacji rzeczowej organów upoważnionych do wydawania interpretacji.  O tym gdzie wysyłamy wniosek zadecyduje również rodzaj podatku, w zakresie którego składamy wniosek, a nie tylko i wyłącznie jak dotychczas miejsce zamieszkania lub miejsce siedziby wnioskodawcy.

Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej będzie polegać na tym, że wyznaczone biura będą udzielać informacji telefonicznych i pisemnych interpretacji podatkowych w wybranych podatkach. W ramach przeprowadzonych analiz zaobserwowano, że dotychczasowe wydawanie interpretacji indywidualnych przez pięć niezależnych organów, upoważnionych w zakresie wszystkich podatków, pozbawia Krajową Informację Podatkowa możliwości budowania silnych ośrodków kompetencyjnych skupiających specjalistów w danym podatku. Specjalizacja rzeczowa biur Krajowej Informacji Podatkowej poprawi jakość usług świadczonych przez Administrację Podatkową poprzez zwiększenie jednolitości stanowisk prezentowanych w wydawanych interpretacjach.

Od 1 lipca 2015 r. o tym, w którym biurze należy złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej decydować będą dwa elementy:

Gdzie mogą złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej od 1 lipca 2015 r. podatnicy województwa dolnośląskiego:

 

– w zakresie podatków (CIT, PCC, SD, akcyza, inne) do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na adres:

 

– w zakresie pozostałych podatków (VAT, PIT) do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu na adres:

 

64-100 Leszno
numer rachunku, na który należy uiścić opłatę: 29 1010 1469 0032 6122 3100 0000

 

 

Podstawa prawna:

1/ Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643)

http://dokumenty.rcl.gov.pl/DU/rok/2015/pozycja/643

2/ Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczenia opłaty od wniosku  (Dz.U. z 2015 r., poz. 644)

http://dokumenty.rcl.gov.pl/DU/rok/2015/pozycja/644

 

 

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *