W hołdzie pułkownikowi Władysławowi Kabatowi

Mieszkańcy Sobótki kojarzą ulicę Władysława Kabata, ale czy wiedzą, kim był? Uczniowie naszej szkoły dobrze poznali postać pułkownika, bohatera drugiej wojny światowej. Pan Michał Hajdukiewicz przygotował w jedynce prelekcję, a pani Monika Szima-Efinowicz, nauczycielka historii w Powiatowym Zespole Szkół nr 3, przeprowadziła  lekcję otwartą, w której wzięli udział nasi uczniowie oraz licealiści. Młodzież miała niezwykłą okazję zobaczyć, a nawet wziąć do ręki dokumenty  z okresu drugiej wojny – między innymi rozkazy wojskowe, listę z pseudonimami żołnierzy, list z obozu w Oświęcimiu. Uczniowie dokonali wyboru i samodzielnie opisali dokumenty, które później wyeksponowano na wystawie prezentowanej 16 października w naszej szkole.

Był to dzień niezwykle uroczysty. Do szkoły przybyli goście ze szkół z całej gminy oraz delegacja z zaprzyjaźnionej gminy Wietrzychowice, władze miasta, przyjaciele i pasjonaci historii pułkownika. Gościem honorowym był syn pułkownika pan Zdzisław Kabat. Wszyscy wspólnie oddali hołd bohaterowi, biorąc udział w uroczystej mszy odprawionej przez proboszcza Edwarda Jurka oraz w poświęceniu nagrobka Władysława Kabata. Pani Dyrektor Aleksandra Majdecka-Budziłek ogłosiła, że decyzją Rady Pedagogicznej ustanowiono w szkole 16 października Dniem Pamięci o Władysławie Kabacie – mieszkańcu Sobótki, który w czasie drugiej wojny ocalił Londyn przed atakiem niemieckiej rakiety V2.

Następnie w Szkole Podstawowej nr 1 goście obejrzeli filmy o Kabacie przygotowane przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 pod kierunkiem  pani Moniki Szimy-Efinowicz oraz zapoznali się z wystawą poświęconą postaci, przygotowaną przez panią Annę Polak-
Kopacką. Zaprezentowano opisane przez uczniów dokumenty; pamiątki rodzinne, które udostępnił pan Zdzisław Kabat oraz rekwizyty z okresu wojny, będące własnością szkoły. Swoimi zbiorami podzielił się także piątoklasista Michał Wierzbicki – pasjonat II wojny.

Wystawa, wzbudziła duże zainteresowanie, więc Pani Dyrektor zapowiedziała, że będzie prezentowana jeszcze przez tydzień, by uczniowie innych szkół również mogli się z nią zapoznać.

Na stałe na szkolnym korytarzu zawisła tablica z krótkim rysem biograficznym Władysława Kabata, a szkoła przejęła pieczę nad pomnikiem pułkownika.

Red.

Galeria zdjęć dostępna na stronie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.723263301142242.1073741878.477494652385776&type=3

Źródło: http://sp1sobotka.pl/index.php/104-w-holdzie-pulkownikowi-wladyslawowi-kabatowi

Kabat

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *