Wakacje bez alkoholu

 

 

 

Z informacji jakie docierały do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, można było przypuszczać, że osoby nieletnie nie mają specjalnego problemu z zakupem alkoholu na terenie naszej Gminy.

Aby potwierdzić występowanie praktyk łamania prawa przez sprzedawców, w 20 punktach przeprowadzono program prowokacyjnych zakupów alkoholu wraz ze szkoleniem. Tylko w 6 punktach sprzedawcy poprosili młodą osobę o dowód, a kiedy stwierdzili, że go nie ma,  odmówili sprzedaży.

Niestety wyniki mówią same za siebie, większość sprzedawców świadomie łamie prawo. Chęć zysku jest większa niż zdrowy rozsądek i zwykła ludzka przyzwoitość.

Po analizie wyników prowokacji Gminna Komisja postanowiła kontynuować kontrole punktów sprzedaży alkoholu w okresie wakacyjnym.

Wakacje bez alkoholu = wiedza sprzedawców alkoholu i papierosów = Sprawdzony Sprzedawca = bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Wydawać by się mogło, że świadomość wysokiej szkodliwości społecznej jaką niesie za sobą sprzedaż alkoholu nieletnim jest dużo większa. Porażające jest to, że sprzedawcy nie przestrzegają przepisów, mimo ryzyka utraty zezwolenia na sprzedaż alkoholu ale także to, że na tego rodzaju proceder nie zwraca uwagi nikt z kupujących. Kiedyś mówiło się, że wszystkie dzieci są nasze, ale prawda ta traci na wartości kiedy stojąc w kolejce widzimy jak sprzedawca sprzedaje alkohol dzieciom sąsiada, bo może gdyby to były nasze dzieci to wtedy byśmy zareagowali.

Wakacje to okres odpoczynku i radości, ale także różnych ryzykownych zachowań, w tym eksperymentów z alkoholem. Uchrońmy naszą młodzież przed ryzykownym zachowaniem po alkoholu.

 

Pełnomocnik Burmistrza Miasta i Gminy Sobótka

ds. Problemów Uzależnień

Joanna Gonera

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *