Walka prozy, poezji i muzyki
Wymagające teksty polskich i zagranicznych pisarzy i poetów, niełatwe w interpretacji oraz technicznie piosenki stały się przedmiotem piątkowego konkursu recytatorskiego organizowanego przez Gimnazjum Gminne. Biblioteka Publiczna|ŚOKSiR osobą jej przedstawiciela wspomogła na zaproszenie dyrekcji szkoły prace jury.
Coroczna inicjatywa placówki gimnazjalnej stwarza okazję do sprawdzenia się uczniów w roli interpretatorów tekstów literackich. To istotne i wcale nie oczywiste stwierdzenie, bo nadrzędną ideą przyświecającą organizatorom jest, aby uczyć dzieci nie tyle recytacji, ile opowiadania za pomocą tekstu, wchodzenia w rolę, przeżywania treści. Rolą komisji jest zaś wybór tych, którzy zrobią to najbardziej przekonująco, którzy wyjdą poza schemat, przykują uwagę charyzmą. Oprócz nagród dostają oni wtedy szansę wyjazdu na powiatowy etap konkursu i przywilej reprezentacji gminy.
W piątek 4 marca, po przesłuchaniu ok. 20 uczestników głosy jury były zgodne, że teksty, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy zarówno w formie mówionej jak i śpiewanej były trudne. Utwory lub ich fragmenty autorstwa m.in. Mrożka, Eliota, Allena, Osieckiej zrobiły swoje. Długość treści, słownictwo, tematyka, a w przypadku piosenek tempo, linia melodyczna okazały się być surowym nauczycielem rzemiosła scenicznego.
Zwycięzcy i wyróżnieni odznaczyli się poprawnym warsztatem technicznym, nienaganną prezencją na scenie oraz co najważniejsze dobrą i przekonującą interpretacją pozwalającą słuchaczowi odczuć i zrozumieć utwór.
Tegoroczny wybór, o ile był dość oczywisty w kategorii muzycznej o tyle w kategorii stricte recytatorskiej już taki nie był. Wyłoniono co prawda osoby najlepiej spełniające wymogi, ale wśród pozostałych uczestników zdarzali się i tacy, którzy mimo popełnionych błędów przykuwali uwagę innymi cechami – wyjątkowym (kto wie czy nie radiowym) typem głosu lub typowo sceniczną wręcz aparycją. Mimo ujawnienia braków w warsztacie, nie można było nie dostrzec zalet tych młodych ludzi, a to z kolei dobrze rokuje w ich dalszym rozwoju umiejętności artystycznych.
Trzymamy kciuki za nich i opiekunów ich talentu, a wytypowanej czwórce reprezentantów życzymy powodzenia w dalszych etapach zmagań recytatorskich.
Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ