Wernisaż Fototwórców – Rajobraz

Dobre miejsce, nie gorszy pomysł, udana współpraca… i mamy efekt, na który przyjemnie się patrzy – a patrzeć można było już 21 czerwca podczas 40. edycji „Pod Ślężą Śpiewanie”. W tych okolicznościach odbył się bowiem wernisaż wystawy fotograficznej „Rajobraz”, która podsumowuje wspólny projekt działającej przy Bibliotece Publicznej w Sobótce/ŚOKSiR grupy Fototwórcy i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

1 Anna RogalewskaCzym jest tytułowy „rajobraz”? Krajobrazem doskonalszym niż to, co dostrzegamy, jeśli rozglądamy się wokół tylko pobieżnie. Autorzy zdjęć: Anna Rogalewska, Adrianna Guzowska, Arkadiusz Kopiciński, Dariusz Wojtczyk, Jacek Niedzielski i Paweł Młyński wydobyli na wierzch baśniowy urok pałacowego budynku MOW i przyległych terenów, ale przede wszystkim uczynili z nich doskonałe tło dla pozujących modelek – mieszkanek Ośrodka. Uchwycenie czaru naturalnego otoczenia i pokazanie piękna dziewcząt było w tej sesji najważniejsze, jeśli jednak mówić kompleksowo o idei przedsięwzięcia, to należy wspomnieć o kilku innych aspektach…

5 Adrianna GuzowskaSesja zdjęciowa Fototwórców i MOW miała być i była formą animacji życia kulturalnego na terenie Sobótki, sposobem na wciągnięcie dwóch grup ludzi w realizację wspólnego celu, szansą na sprawdzenie się w pracy przed obiektywem (w przypadku modelek) i treningiem umiejętności dla fotografów – przedstawicieli lokalnej grupy pasjonackiej Fototwórcy. Wywodzącą się ze Ślężańskiego Towarzystwa Fotograficznego grupę tworzą mieszkańcy Sobótki i okolic. Mają za sobą wystawy zbiorowe w Ślężańskim Ośrodku Kultury, Hotelu „Sobotel” i Zamku Moszna, jednocześnie odnoszą indywidualne sukcesy. Obecnie działają przy Ślężańskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji, uczestnicząc we wspieranych przez instytucję projektach artystycznych i angażując się w lokalną działalność animacyjną.

1 Adrianna GuzowskaJak już wspomniano, wystawa „Rajobraz” doczekała się swojego wernisażu 21 czerwca, jako wydarzenie towarzyszące dorocznej imprezie folklorystycznej „Pod Ślężą Śpiewanie”. Tego dnia, na sztalugach ustawionych przed Urzędem Miasta i Gminy Sobótka, zaprezentowano kilkanaście fotografii. Na otwarciu wystawy obecni byli autorzy zdjęć oraz dziewczęta z MOW. Ze sceny dokonano krótkiego podsumowania inicjatywy, po którym nie sposób wątpić w dążenie osób zaangażowanych w akcję do dalszej współpracy. Zresztą nie pierwszy to raz, kiedy wychowanki MOW oraz przedstawiciele Fototwórcy spotkali się, by razem stworzyć projekt artystyczny. I tym samym nie pierwszy to raz, kiedy Sobótka – rozumiana jako miejsce, ale i jego mieszkańcy – stwarza sprzyjające okoliczności do przeprowadzania inspirujących działań kulturalnych.

4 Anna Rogalewska

Zapraszamy do holu budynku UMiG Sobótka, gdzie obecnie można oglądać wybór najlepszych ujęć z sesji.

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *