Wyłączenie sygnału telewizji analogowej na terenie gminy Sobótka

Do dnia 22 kwietnia 2013 r. na obszarze gminy Sobótka naziemna telewizja cyfrowa zastąpi telewizją analogową.

Oznacza to, że widzowie, którzy nie wyposażą się we właściwy sprzęt do jej odbioru, utracą możliwość odbierania telewizji naziemnej.

 

cyfrowy_odbiór

Co to jest naziemna telewizja cyfrowa?

Naziemna telewizja  to telewizja odbierana za pomocą tradycyjnych, indywidualnych anten naziemnych, np. kierunkowych lub popularnych siatkowych, czy też anten zbiorowych przystosowanych do jej odbioru. Dziś jej sygnał dociera do naszych odbiorników analogowo oraz cyfrowo. Teraz sygnał analogowy będzie stopniowo wyłączany.

Nowa, cyfrowa  technika nadawania pozwala na zwiększenie oferty programowej i jakości obrazu. To wszystko za sprawą oszczędniejszego wykorzystania częstotliwości. Na jednym kanale można nadawać kilka programów w miejsce jednego – analogowego.

Wprowadzanie naziemnej telewizji cyfrowej wynika z postanowień Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, której członkiem jest Polska. Zwolnione częstotliwości będą wykorzystywane do rozwoju usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do internetu.

Co jest potrzebne do odbioru

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest dekoder (zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4,). Może być wbudowany w telewizor (najnowsze odbiorniki go mają) lub zewnętrzny, podłączony do telewizora (tzw. set-top-box). Tak jak i dziś, potrzebna jest też antena naziemna.

Potem trzeba podłączyć antenę – do gniazda antenowego dekodera..

Zamiast dekodera można też kupić moduł DVB-T MPEG-4 i podłączyć to do gniazda CI telewizora. Jednakże nie wszystkie telewizory mają takie gniazdo, trzeba więc to sprawdzić przed zakupem.

We wszystkich przypadkach trzeba pamiętać o antenie. Do odbioru potrzebna jest antena naziemna, np. kierunkowa, popularna siatkowa lub zbiorowa, pod warunkiem, że jest prawidłowego dostosowana. Anteny pokojowe sprawdzają się tylko w dogodnych warunkach, tj. blisko nadajnika, przy korzystnym ukształtowaniu terenu itp. Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21 – 69.

Jeżeli antena dziś zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku, to prawdopodobnie nie będzie trzeba jej zmieniać.

Koszt dekodera, to ok 100-250 zł. Ceny anten – 50-200 zł.

Anteny satelitarne nie umożliwiają odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

 

Obowiązki sprzedawców

Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej sprzedawca musi poinformować klienta przez zakupem, że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Gdyby kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i a my nie zostaliśmy o tym poinformowani przed zakupem, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Uwaga na naciągaczy i oszustów

Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Informują np. że jeżeli ktoś nie kupi dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej wmawiają, że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić abonament dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie.

To wszystko nieprawda!

 

Zalecamy zakupów w zaufanych punktach sprzedaży.

Warto także pamiętać, że konsument, który zawarł umowę na odległość (np. kupił dekoder i podpisał umowę abonamentową), ma prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Jest ono jednak ograniczone w czasie i przysługuje jedynie przez 10 dni. W takiej sytuacji zalecany jest także kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Oferta programowa

W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej, w zależności od obszaru, są dzisiaj dostępne następujące programy TV nadawane w tzw. multipleksach (MUX), czyli cyfrowych pakietach programowych:

Oprócz tego nazeimna telewizja cyfrowa pozwala na wybór  ścieżki dźwiękowej ( np. w  języku oryginału),   napisów,  umożliwia też audiodeskrypcję (dla osób niewidomych i niedowidzących), oraz korzystanie z dźwięku przestrzennego, .

Naziemna telewizja cyfrowa jest wdrażana stopniowo, dlatego  wymienione tu programy i usługi nie są jeszcze dostępne w całej Polsce.

Oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Poza abonamentem RTV z tytułu posiadania odbiornika nie istnieją dodatkowe opłaty abonamentowe, tak jak w przypadku płatnych platform kablowych lub satelitarnych.

 

Wyłączenie naziemnej telewizji analogowej

Naziemna telewizja cyfrowa zastąpi docelowo telewizję analogową. Oznacza to, że widzowie odbierający tylko telewizję naziemną, bez właściwego sprzętu do odbioru utracą możliwość odbierania telewizji. Proces wyłączeń będzie przebiegał etapami – od 7 listopada do 31 lipca.

 

Kogo dotyczy zmiana nadawania analogowego na cyfrowe?

Przede wszystkim tych, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych. W zależności od warunków lokalnych, tj. odległości od nadajnika, ukształtowania terenu, wysokości zabudowań w pobliżu itp. mogą to być anteny pokojowe, zewnętrzne montowane na elewacjach budynków lub balkonach albo też zbiorcze anteny umieszczane na dachach budynków wielorodzinnych. Telewizją naziemną jest też sygnał odbierany przez anteny przenośne i mobilne (np. w przyczepach kempingowych).

Nie są natomiast telewizją naziemną sygnały odbierane za pomocą anten satelitarnych, TV kablowej oraz IPTV, czyli odbiór oparty na protokole IP (Internet).

Abonenci korzystający wyłącznie z satelitarnych platform cyfrowych lub kablówki, którzy nie są zainteresowani odbiorem programów za pośrednictwem telewizji naziemnej, nie muszą martwić się o cyfryzację, ponieważ ten proces ich nie dotyczy.

 

 

Kliknij, aby pobrać ulotkę na temat cyfryzacji.

Kliknij, aby pobrać plakt na temat cyfryzacji.

 

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *