Zastanawiające informacje z Biuletynu Wyborczego Stanisława Dobrowolskiego

biul-wyb

Na stronie Burmistrza Sobótki http://www.burmistrzdobrowolski.pl/biuletyn/Biuletyn_Wyborczy_nr_3.pdf zamieszczony został biuletyn wyborczy, w którym znaleźć możemy garść zastanawiających informacji dotyczących ostatnich problemów związanych z edukacją w naszej gminie.

 

W jednym ze zdań pada stwierdzenie odnoszące się do problemu dowożenia dzieci do szkół poza obwodem. Jest to problem który dotyczy m.in. 19 dzieci dojeżdżających do szkoły w Świątnikach. (zobacz artykuł: http://www.twojasobotka.eu/wiadomosci/skandaliczna-postawa-burmistrza-sobotki-oraz-rady-gminy-w-sprawie-dowozu-dzieci-do-szkoly-w-swiatnikach/ )

Zdanie brzmi:

Rodzice dzieci dojeżdżających pozbawieni zostali dopłat do biletów bo są poza obwodem szkolnym i zgodnie z prawem oświatowym Urząd Marszałkowski nie może dopłacać do biletów spoza obwodu, a tylko tych z obwodu.

[ Redakcja prosi o wskazanie podstawy prawnej tego stwierdzenia. przy. red ]

 

Stwierdzenie to jest mocno naciągnięte ponieważ:

 

Wg. informacji otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego nie jest on stroną w tej kwestii. Dofinansowuje on jedynie wybrane placówki specjalne na terenie Wrocławia. Do obowiązków gminy należy zapewnienie bezpłatnego dojazdu dzieciom uczęszczającym do szkół w obwodach edukacyjnych (art. 17 ustawy o systemie oświaty) zaś dzieciom spoza obwodu edukacyjnego Gmina MOŻE zapewnić bezpłatny transport podejmując stosowną uchwałę.

 

Kolejnym punktem jest:

„W czasie spotkania Burmistrza i Radnych z Gronem Pedagogicznym jakie miało miejsce w pokoju nauczycielskim w SP 1 we wrześniu 2014 r. nowa Dyrektor szkoły poinformowała obecnych, że do szkoły decyzją poprzedniej Dyrektor – Ewy Białobrzeskiej, dziś kandydatki na gminną radną z KW Zenon Gali – przyjęto 111 dzieci spoza obwodu szkolnego.
2. Skutkowało to tym, że 1 września w szkole przewidzianej na ok. 250 dzieci pojawiło się ich
ponad 400. W rezultacie: Dwie klasy musiały siedzieć na korytarzu
W świetlicy znalazło się ok. 200 dzieci”

 

Zwrócić należy uwagę, iż liczba dzieci wynika m. in. z faktu likwidacji dwóch szkół z terenu naszej gminy. Nie chcemy oceniać tego posunięcia. Z pewnością miało ono wady oraz zalety, zwłaszcza w wymiarze ekonomicznym. Jednak nie możemy zapomnieć o tym, że dzieci ze zlikwidowanych szkół muszą znaleźć swoje miejsce w placówkach już istniejących nie koniecznie tych które urzędnicy uznali za obwodowe. Nie można obarczać odpowiedzialnością za swoje działania ludzi, którzy nie mieli na nie wpływu.

 

W biuletynie tym przeczytamy również, iż całą winą za obecny stan SP1 w Sobótce obarcza się poprzednią dyrektorkę szkoły. Dyrektorkę, która realizowała przecież gminną politykę edukacji.
Stanowisko takie ciekawi, ponieważ nigdy wcześniej, tak bardzo jak teraz, problemu tego nie nagłaśniali rodzice.

 

Kolejna strona to apel do Księdza Dziekana w związku z zamieszczoną w sieci karykaturą, informacja o zgłoszeniu sprawy na policję.

 

Czy to kolejny element gry wyborczej oraz pokazywania, że Sobótką rządzi Urząd oraz Burmistrz, a nie demokratyczne społeczeństwo ?  Czy też może próba odwrócenia uwagi od aktualnych problemów i zwykłe szukanie winnych ? Oceńcie sami!

Jak będzie przebiegała dalsza część kampanii ? Zobaczymy.

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

2 komentarze do wpisu “Zastanawiające informacje z Biuletynu Wyborczego Stanisława Dobrowolskiego

  1. jarek pisze:

    Komentarz zastał usunięty.

  2. Jarek pisze:

    Jestem oburzony, że te dzieci, mieszkające poza obwodem uznawane są za gorsze!!! Tak nie może być. Urząd Marszałkowski powinien wziąć pod uwagę inne aspekty.. Jak te dzieci mają się edukować? Przecież to jest okrutne i śmieszne! Uniemożliwiać dostęp do edukacji z powodu takiej bzdury…

    Zygmunt

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *