Biblioteka i Liceum w Sobótce zawiązały współpracę
Projekt „Opowiem Ci o wolnej Polsce” i wolontariat w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej rozpoczęty.
W dniu 13.02.2015 odbyło się spotkanie rozpoczynające projekt „Opowiem Ci o Wolnej Polsce” oraz współpracę z Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej (CATL) działającym przy Bibliotece Publicznej|ŚOKSiR. Na spotkaniu z kierownikiem biblioteki Michałem Hajdukiewiczem i nauczycielką PZS 3 Moniką Szimą – Efinowicz, szkolnym koordynatorem, młodzież dowiedziała się podstawowych informacji o tym, jak przeprowadzać wywiady ze świadkami historii. Na zajęciach poznano zasady zadawania pytań tej grupie osób. Podano rady związane z techniczną stroną przeprowadzania wywiadów, sprzętem i tworzeniem filmów historycznych. Wyjaśniono celowość prowadzenia projektów dotyczących historii mówionej.
W tegorocznym projekcie weźmie udział 18 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce, realizując 3 odrębne projekty pod kierunkiem pani Jolanty Grocholskiej, Moniki Szimy-Efinowicz i Michała Hajdukiewicza. Jako że CATL staje się naturalnym miejscem prezentowania w sieci historycznych materiałów o mieście, uczniowie, a zarazem wolontariusze CATL, udostępnią zebrane materiały i filmy Bibliotece Publicznej. Istnieje tym samym wielka szansa na rozpoczęcie bardziej dynamicznego działania tworzenia bazy wiedzy o naszym regionie w XX wieku i rozwinięcia współpracy między placówkami.
Tegoroczne działania, będą łączyć edukacyjny projekt ogólnopolski zorganizowany przez IPN, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego, z lokalną inicjatywą Biblioteki Publicznej w Sobótce|ŚOKSiR. Najbardziej zaangażowani w projektach uczniowie, wyjadą na konferencję podsumowującą do Warszawy. Mamy nadzieję, że przynajmniej część z nich będzie zajmowała się wolontariatem CATL i rozwijała wiele swoich umiejętności i zainteresowań również po projekcie; w ten sposób nasza młodzież pogłębi swoją więź z regionem, pozna jego historię i uratuje od zapomnienia wiele wydarzeń, które nieuchronnie odchodzą w zapomnienie wraz ze starszym pokoleniem.
Opracowała
Monika Szima-Efinowicz
Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ