Bieg Na Ślężę już w tę sobotę 26.05.2018

W sobotę 26.05 o godzinie 11:00 odbędzie się 25 Bieg Górski Na Ślężę. W ramach zawodów rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Seniorów w biegu górskim na krótkim dystansie oraz Mistrzostwa gminy Sobótka w biegu górskim.

Na liście startowej biegu znajduje się ponad 500 uczestników tak więc zapowiada się bardzo ciekawe sobotnie przedpołudnie.

Trasa Biegu:
Długości ok 5,0 km, przewyższenie + 530 m – 35 m.
Prowadzi drogą polną w pobliże Przełęczy pod Wieżycą i dalej żółtym szlakiem przez szczyt Wieżycy.
Meta znajduje się na Ślęży, obok schroniska.

Mapa trasy:

Początki górskiego biegania na Ślęzy sięgają 12 czerwca 1993 roku. Wtedy to Okręgowy Związek Biegów na Orientację podczas trzydniowych zawodów Grand Prix Ślęży zorganizował Górski Bieg Ślężan na trasie ze stadionu w Sobótce do Ośrodka Wypoczynku Świątecznego przez szczyt Ślęzy. Na piętnastokilometrowej trasie zwyciężył Tadeusz Siegmund przed Jarkiem Łazarowiczem, a wszyscy uczestnicy biegu, którzy po raz pierwszy zasmakowali górskiego biegania na długo zapamiętali nieprawdopodobne bóle mięśni nóg będące efektem radosnego zbiegania ze szczytu Ślęży na Przełęcz Tąpadła. Bieg ten odbywał się jeszcze przez 2 następne lata, za każdym razem na innej trasie, zawsze jednak ze startem i metą na stadionie w Sobótce.

W 1997 roku jak na razie po raz ostatni biegano z Sobótki na Ślężę i z powrotem, a to w ramach Sobótczańskiej Piętnastki.

Pierwszy górski bieg ze startem na Przełęczy pod Wieżycą i z metą na szczycie Ślęży, na trasie liczącej 4,1 km odbył się 28 maja. Jego zwycięzcą został Tomasz Dawidskiba, uczeń X Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Bieg ten był mistrzostwami X LO w biegu górskim, a jego pomysłodawcą jest nauczyciel WF-u z tej szkoły Jacek Skrzypiński.

Bieg, pomyślany początkowo jako wewnętrzna, szkolna impreza okazał się na tyle atrakcyjny, że zaczęli brać w nim udział koledzy i przyjaciele organizatora, pojawili się uczniowie ze szkół na terenie gminy Sobótka, w końcu trafił do ogólnopolskiego kalendarza. Impreza ta miała szczególny klimat. Uczniowie przyjeżdżali specjalnym autobusem. Ci, którzy nie czuli się na siłach, aby biegać, po prostu wchodzili na Ślężę i dla wielu osób był to ewidentnie jedyny kontakt z czynnym wypoczynkiem w górach. Gośćmi imprezy byli między innymi Profesor Jan Miodek i Władysław Frasyniuk.

Więcej informacji znaleźć można na stronie biegu pod adresem www.biegnasleze.pl

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *