Brytyjski pisarz Graham Masterton pod Ślężą – relacja ze spotkania

Mistrz grozy Graham Masterton z początkiem października odwiedził Sobótkę. Swoją wizytę w Sobótce rozpoczął krótką wycieczką po mieście: odwiedził zamek w Sobótce-Górce i zapozował do pamiątkowej fotografii obok rzeźby mnicha. Poznawszy nieco nasze miasto, przybył do Hotelu Sobotel na wyczekiwane przez miłośników literatury spotkanie i, w towarzystwie tłumacza-moderatora, snuł wielowątkową opowieść o swoim życiu, początkach kariery i inspiracjach. Było o pracy dziennikarza, wyborze własnej ścieżki, o Manitou, Stephenie Kingu, e-bookach… Próbujący swoich sił w pisaniu usłyszeli ze sceny kilka cennych rad na przyszłość.

IMG_9924Brytyjski twórca horrorów, ale i poradników z zakresu seksuologii bywał w Polsce już niejednokrotnie, a jego powiązania z naszym krajem, o czym również opowiedział na spotkaniu, wykraczają znacznie poza spotkania autorskie. Polskie pochodzenie miała jego żona, co więcej – polskie motywy pojawiają się licznie w niektórych jego utworach (przede wszystkim akcja Dziecka ciemności rozgrywa się w Warszawie).

Choć autor miał tego dnia w planach kolejne spotkanie, tym razem we Wrocławiu, to znalazł jeszcze czas, by odpowiedzieć na pytania od publiczności, podpisać egzemplarze swoich książek i zrobić sobie zdjęcie z każdym, kto miał takie życzenie. Otwartość, poczucie humoru i bezpośredniość międzynarodowej gwiazdy literatury z pewnością na niejednym musiała zrobić wrażenie. W swoich książkach odwołuje się do uczucia lęku, tworzy atmosferę niepokoju, trzyma czytelnika w napięciu, jednak w kontaktach międzyludzkich dystansuje się od takich emocji.

Spotkaniu z pisarzem towarzyszyła klimatyczna wystawa lalek Horka Dolls, stanowiąca zaledwie wycinek z nietuzinkowej twórczości Klaudii Gaugier – lokalnej artystki o zdecydowanie ponadlokalnych sukcesach (m.in. w USA). Ponadto na czas wydarzenia uruchomiono w jego miejscu kiosk z bestsellerami Grahama Mastertona, dostarczonymi przez Dom Wydawniczy Rebis. Uczestnicy spotkania mieli zatem okazję zakupić na miejscu niektóre tytuły, a następnie podsunąć je autorowi do złożenia autografu.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja stanowiącego element oficjalnych obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Organizatorami byli: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, Dom Wydawniczy Rebis, Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji/Biblioteka Publiczna w ŚOKSiR, Hotel SOBOTEL.

Foto: Michał Hajdukiewicz

Zapisz

Zapisz

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *