Być w Japonii – relacja ze spotkania

We współpracy z Muzeum Ślężańskim Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie podróżnicze połączone z wystawą fotografii.

Bohaterem wieczoru był Bolesław Grabowski – nauczyciel, obieżyświat, który przedstawił zgromadzonym przeżycia z podróży do Japonii. Temat taki zainicjowaliśmy, bowiem Japonia w ostatnim czasie staje się jakby coraz bardziej popularna. Obserwuje się rosnące zainteresowanie tym odległym dla nas krajem, a szczególnie jego kulturą. Wielu młodych ludzi stara się znaleźć okazyjne przeloty do kraju wulkanu Fuji.

DSC00598Bolesław Grabowski z właściwą sobie charyzmą dokonał wprowadzenia geograficznego i powiódł nas szlakiem swojej podróży. Co istotne, zaznaczył, że jest to jego punt widzenia na ten kraj, który udało mu się zwiedzić w takim, a nie innym czasie i z takimi, a nie innymi ludźmi. Jego dobry kontakt z Japończykami jednak zaowocował – dzięki temu mieliśmy okazję zajrzeć do domu japońskiego, który zazwyczaj jest zamknięty dla obcych lub mogliśmy „odwiedzić” japońską szkołę.

Kolejne zdjęcia ukazywały różne obrazy kraju i miejsc, zaś komentarz gościa wzbogacony licznymi anegdotami dopełniał kolorytu tego interesującego państwa.

Pokazy pana Grabowskiego są ciekawe jeszcze z jednego powodu. Podróżnik zawsze posiłkuje się przywożonymi z wypraw pamiątkami oddającymi ducha odwiedzanych miejsc. Można więc było zobaczyć m. in. japońskie książki, przyrządy religijne, ozdoby oraz… ubrania. Gość spotkania przywiózł z sobą bowiem oryginalne kimona, buty oraz nakrycia głowy, w które – zgodnie z instrukcją – przebrani zostali chętni uczestnicy wieczoru. Ten element dodał wyjątkowego smaku spotkaniu, sprowokował liczne pytania i dał okazję do serdecznego śmiechu.

Jako że pokaz wzbogacono o wystawę fotografii, każdy przybyły mógł przynajmniej symbolicznie przenieść się na chwilę na inny kontynent.

Wystawa została po spotkaniu i jest jeszcze udostępniona do odwiedzania w dniach pracy Muzeum Ślężańskiego.

Chętnych zapraszamy.

Foto: Michał Hajdukiewicz

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *