Chodzić każdy może…

Nordic Walking – o co tutaj „chodzi”?

To nic innego jak naturalny marsz wzbogacony o odpowiednią technikę odpychania się (nie podpierania) od podłoża za pomocą specjalnych kijków.

Dobrze opanowana technika pozwala na korzystanie z wielu zalet tej dyscypliny, które wyróżniają Nordic Walking od innych aktywności sportowo – rekreacyjnych, a są to m.in.:

– uruchamianie 90% mięśni dzięki uaktywnieniu górnych części ciała podczas marszu

– efektywność do 30-40% większa od zwykłego marszu

– lepsze spalanie kalorii poprzez większą aktywność mięśni i tym samym większe zużycie energii

– odciążanie stawy, dzięki czemu jest dostępny dla ludzi z nadwagą i problemami ortopedycznymi (kolana, biodra, plecy, kręgosłup)

– wspomaganie układ oddechowy i krwionośny

– rozluźnianie napięcia mięśni karku i szyi

– poprawianie kondycję

Historycznie NW jest dość młodą dyscypliną. Nieśmiałe początki sięgają lat 20- tych ubiegłego wieku. Jednak oficjalnie opisany i zarejestrowany został w 1997 roku w Finlandii. NW  w swych początkach stał się uzupełnieniem treningu biathlonistów w okresie letnich przygotowań do sezonu zimowego.  Stopniowo został adoptowany jako rekreacyjna forma ruchu dla każdego. Do Polski dotarł w 2002/2003 i zyskuje coraz większe grono zwolenników.

Uprawianie NW nie jest w praktyce niczym ograniczone. Marsze można uprawiać o każdej porze roku i w każdym terenie. Indywidualnie i grupowo. Towarzyskość to kolejna zaleta tej formy ruchu. Treningi składają się z kilku podstawowych części: rozgrzewki, marszu właściwego, ćwiczeń siłowych oraz rozciągania. Mogą być urozmaicone także wieloma formami zabawowymi, co świetnie integruje grupę.

Jako instruktor Nordic Walking polecam fachowe zajęcia szkoleniowe indywidualne i grupowe także w formie cyklicznych zajęć. Celem mojej działalności jest propagowanie samej idei  uprawiania Nordic Walking, ale także równie ważna jest  dla mnie nauka prawidłowej techniki chodzenia.

Dla szukających bardziej intensywnych wrażeń polecam pokrewną dyscyplinę jaką jest SKIKE – jazda na rolkach z kijami także w terenie.

Wszystkich chętnych zapraszam do kontaktu tel. 692 177 717 i odwiedzin na mojej stronie www.marszezkijkami.eu

Pozdrawiam

Maciej Ulatowski – LEKI Nordic Walking Instructor, Partner SKIKE

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *