Dożynki Gminne – Sobótka 24.08.2014 – relacja i zdjęcia
Dożynki lub inaczej Święto Plonów to, na linii czasu danego roku, pewna cezura, moment podsumowania, ukoronowanie trudu prac wkładanych przede wszystkim przez rolników w wielkość i jakość zbiorów. Choć nie przypadają na koniec roku to łączą w sobie zarówno cechy uroczystości wyznaniowej jak i wydarzenia kulturalnego są zazwyczaj jednym z najlepszych momentów do wspólnego okazywania w danej społeczności refleksji nad jakością minionego okresu prac, do wyrażania radości, do zabawy, do integracji i prezentacji dorobku kulturalnego i artystycznego.
Tegoroczne Dożynki Gminne 2014 w Sobótce były właśnie takim wydarzeniem.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta – dziękczynna w Kościele Parafialnym pw. Św. Jakuba Apostoła w Sobótce, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Rafała Kowalskiego – delegata Metropolity Wrocławskiego – Jego Ekscelencji Arcybiskupa Józefa Kupnego. We Mszy uczestniczyli mieszkańcy gminy Sobótka, przedstawiciele władz lokalnych na czele z gospodarzem wydarzenia – Burmistrzem Stanisławem Dobrowolskim, przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich, reprezentanci gmin sąsiednich, przedstawiciele różnych instytucji oraz delegacje poszczególnych sołectw, które po zakończeniu uroczystości uformowały korowód dożynkowy.
Formacja, która wyruszyła spod Kościoła w Rynku, maszerowała, prezentując wieńce, na stadion miejski, a poprzedzana była przez specjalnego gościa – Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, który wcześniej wspaniale zaprezentował się podczas Mszy Świętej.
W takim układzie korowód wkroczył na górną płytę stadionu, która jak się okazało, była dobrym miejscem do przeprowadzenia tegorocznego wydarzenia. Swoista kameralność tego miejsca wynikająca z zadrzewionego otoczenia, a z drugiej strony otwartość wewnętrznej przestrzeni zapewniły idealne miejsce uczestnikom do świętowania we wspólnym gronie.
Po złożeniu na ręce Burmistrza chlebów i wieńców od wszystkich delegacji, Pan Stanisław Dobrowolski przekazał wszystkim zgromadzonym życzenia na kolejny, po-dożynkowy czas, i podziękowania za wkład w rozwój Gminy. Ułożone na przygotowanych stołach, wieńce i chleby, zostały po przemówieniach przedstawicieli Kościoła pobłogosławione i rozdane wszystkim, którzy chcieli podzielić się chlebem z tegorocznych zbiorów.
Po tym nastała część artystyczna, która w tym roku była bardzo zróżnicowana pod względem rodzaju wykonawców, pochodzenia, gatunków wykonywanej muzyki, czy wieku odbiorców.
Siedząc lub stojąc pośród kramów, stoisk gastronomicznych oraz stoisk różnych instytucji publicznych i sektora NGO, wystawy sprzętu rolniczego czy wystawy prac fotograficznych publiczność mogła znaleźć do oglądania, słuchania lub udziału różne elementy ekspresji w bogatym programie artystycznym. Występy rozpoczął wspominany wcześniej – doświadczony i wielokrotnie nagradzany Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, który ekspresją, żywiołowym tańcem i przepięknymi strojami urzekł od samego początku widzów. Pod czujnym okiem dyrektor, Pani Joanny Świątek, „Wałbrzych” zaprezentował bogaty program taneczno-wokalny, wspierany profesjonalnym akompaniamentem własnych muzyków.
Jak co roku, tak i tym razem, także najmłodsi mogli uczestniczyć w zabawie pod sceną. Za dobre nastroje maluchów, choć jak się okazało, także i starszych uczestników, odpowiadało Centrum Uśmiechu „Fruktaki”, które w muzycznym programie edukacyjno-rozrywkowym zaanimowało liczną grupę dzieci zebraną przed frontem sceny.
Gdy dziecięce pląsy ustały, przed publicznością rozpoczęli prezentacje przedstawiciele folkloru – lokalnego, ale i zagranicznego. Specjalnym gościem tegorocznych Dożynek były bowiem formacje przybyłe z Włoch i Ukrainy: Compagnia d’Arte Popolare i Dywocwit. Zespoły te zaprezentowały program wypełniony tradycyjnym tańcem, śpiewem i grą.
Przedłużeniem tego akcentu, lecz tym razem czysto polskim, były występy gminnych zespołów ludowych – „Tajdan”, „Olbrachtowiczanek”, „Rozmarynu”, „Strzegomianek” i „Sobótczańskiej Biesiady”. Jak zwykle fanów ludowej nuty nie zabrakło, dzięki czemu nasi artyści poderwali do skocznych rytmów sporo ludzi.
Występ „Strzegomianek” zakończył blok muzyki ludowej. Po nim nastał już czas tylko dla nowoczesnego instrumentarium, melodii i rytmów.
Część typowo rozrywkową, supportującą występ gwiazdy wieczoru rozpoczął silnym akcentem sobótczański zespół „Rock Dog” w składzie: Joanna Chodorowska, Katarzyna Miela, Piotr Kasiuk, Piotr Ner, Wojciech Galacki, Tomasz Ostrowski, Michał Hajdukiewicz/. Mocne riffy, podkład melodyczny, „tłusta” stopa i dobry wokal były znakiem, że pod sceną mogą gromadzić się już fani oczekujący na występ długo zapowiadanej grupy z Trójmiasta.
Pięć utworów wystarczyło, aby pokazać, że w Sobótce, oprócz mocno obsadzonego nurtu ludowego są także osoby wprawnie grające muzykę nowoczesną.
Rockowe uderzenia przeszły następnie w równie mocne, ale już typowo dyskotekowe rytmy i melodie zespołu „4ever”. Fani grupy mogli już w zmierzchającym słońcu zacząć oddawać się pełnej zabawie.
Gdy umilkł charakterystyczny puls muzyki disco, na scenę wkroczył kwartet trójmiejskich muzyków, których dorobku nie trzeba specjalnie przedstawiać. Dwie ikony polskiej muzyki – Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk oraz równie wspaniali instrumentaliści – Adam Tkaczyk, Wojciech Horny, jako zespół „KOMBII” zajęli się nastrojami wyczekującej ich publiczności przybyłej licznie także spoza gminy. Ze sprzętu ustawianego od godzin rannych przez techników zespołu popłynęły znane i mięsiście zagrane utwory, które natychmiast podchwycili fani.
Świetna atmosfera koncertu podgrzewana przez pirotechniczne efekty, błyskające światła, dynamiczne obrazy na dwóch telebimach oraz instrumentalne sola poszczególnych muzyków rozgrzała się do czerwoności podczas granego już na bis utworu „Słodkiego, miłego życia”.
Zespół nie musiał nic robić – publiczność sama dopomniała się o ten utwór i po wielu serdecznych słowach ze strony „Skawy” dostała to, na co czekała cały wieczór. Koncert KOMBII zgromadził wielu pasjonatów muzyki, a nawet kolekcjonerów, którzy pod samą sceną w tłumie ludzi wymachiwali płytami winylowymi z pierwszego składu tego polskiego zespołu.
Po dwóch bisach „KOMBII” wyszło do fanów i co wytrwalsi mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z każdym członkiem grupy.
Dożynki uwieńczone przez klasykę polskiego rocka i popu zostały zakończone dyskoteką, która pozwoliła spożytkować resztę energii pozostałych na niej uczestników wydarzenia.
W uroczystościach i zabawach, których na szczęście nie przerwał ani początkowo padający deszcz, ani bardzo silny wiatr każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Elementy sakralne, stylowa scenografia, dobre jedzenie, zróżnicowany program artystyczny, obecność gwiazdy dużego formatu, zabawa pod sceną.
Organizatorem tegorocznych Dożynek był Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.
źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ
jak zwykle – propaganda, kto był ten wie że była to zwykła szmira, konczywszy na kombii którzy olali widzów i sie spóznili !!! nie było żadnych atrakcji dla dzieci ! do jedzenia ?? szkoda pisać żal tylko tej nadmiernie wydanej kasy na nędzna organizacje !