Dzień Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Sobótce

Tradycyjnie, 15 października świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły. Dokładnie tego dnia w  1979 roku nadano szkole imię Janusza Korczaka. Stary Doktor został wybrany spośród wielu innych kandydatur zgłaszanych przez uczniów. Szkolna kronika z tego czasu podaje:,  „30 marca 1979 roku spośród prezentowanych[ kandydatów], w ogólnym głosowaniu wybraliśmy Janusza Korczaka. Wybraliśmy człowieka, który całe swoje życie poświęcił dziecku, który walczył o prawa dla niego i ich powszechne uznanie. Wybraliśmy wychowawcę i patriotę, od którego uczyć się będziemy szacunku dla innych, szlachetności, miłości ojczystego kraju, pracowitości, odwagi, męstwa i bohaterstwa”.

Choć słowa te były pisane prawie 40 lat temu, dzisiejsi uczniowie mogą się pod nimi podpisać. Dla nich Janusz Korczak także jest wzorem do naśladowania. Uczą się od niego uczciwości, pracowitości, wrażliwości na drugiego człowieka.

W tym roku uczniowie wzięli udział w uroczystym apelu przygotowanym przez opiekunkę Samorządu Uczniowskiego, panią Annę Majdzik; obejrzeli inscenizację przygotowana przez panią Annę Motorniuk. Wspólnie śpiewali balladę o Januszu Korczaku, oddając hołd patronowi. Niestety, z powodu ulewnego deszczu, nie odbył się pochód maciusiowy, ale na szkolnych korytarzach nie zabrakło królów Maciusiów w pelerynach i koronach na głowach. Uczniowie  naszej szkoły znają i szanują Starego Doktora.

Red.

Źródło: http://sp1sobotka.pl/index.php/103-dzien-patrona-szkoly

dzien_partona

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *