Jak czytaliśmy LALKĘ

Kolejna edycja Narodowego Czytania za nami.

DSC09684Streściliśmy całą powieść w doborowej grupie i zacnej atmosferze. Po zeszłorocznej wyprawie w czasie – i do świata sienkiewiczowskiej Trylogii – przyszła pora na podróż nieco mniej odległą. Sobótczański Rynek, który poprzednio stał się scenerią dla husarskiej szarży, tym razem zamienił się w skupisko tajemniczych arystokratów, snujących się to tu, to tam w – a jakże! – charakterystycznych cylindrach. W ten sposób podkreśliliśmy nasze przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Z inicjatywy Biblioteki Publicznej|ŚOKSiR i głównego partnera – Gimnazjum Gminnego oraz przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Sobótka, 4 września (w przeddzień oficjalnych obchodów) nasze miasto wsparło promocję czytelnictwa i rodzimej kultury. Pod czujnym okiem Bolesława Prusa, który nawet w dniu Narodowego Czytania „Lalki” nie zamierzał odrywać się od pracy i na placu przed urzędem przez cały czas zasiadał przy biurku z maszyną do pisania, przedstawiciele lokalnej społeczności odczytywali fragmenty tego jednego z najważniejszych dzieł polskiej klasyki literackiej.

DSC09710Przybliżane sytuacje z utworu pozwoliły słuchaczom prześledzić skomplikowany wątek romansowy pomiędzy Stanisławem Wokulskim a wyniosłą arystokratką Izabelą Łęcką, pozwoliły również wyobrazić sobie XIX-wieczną Warszawę i panujące ówcześnie podziały społeczne i przenieść się do centrum zdarzeń, które doprowadziły do niejednoznacznego zakończenia powieści. Wśród czytających znaleźli się:. Każdy fragment został poprzedzony odpowiednim komentarzem, dającym namiastkę literackiej analizy. Podróż do świata Wokulskiego, Rzeckiego, Łęckich i innych bohaterów powieści okazała się łatwiejsza także dzięki obecności uczniów i nauczycieli gimnazjum w strojach nawiązujących do epoki. Co więcej, za sprawą odegranej scenki mogliśmy podejrzeć przebieg symbolicznego sporu o lalkę czy proces z udziałem studentów i baronowej Krzeszowskiej. Tak jak przed rokiem, na przyniesionych egzemplarzach powieści odciskano okolicznościową pieczęć. Rozdawano także pamiątkowe zakładki oraz cylindry z wąsami. Narodowe Czytanie jest bowiem swego rodzaju świętem, które pod pretekstem wspomnienia jednego dzieła, odwołuje się do współczesnej kultury czytelniczej. Nie oceniając nikogo, niczego nie wytykając, zachęca wszystkich, by zwolnić tempo i przyłączyć się do wspólnej lektury.

Fragmenty powieści czytali dla zgromadzonych: Burmistrz Miasta i Gminy: Stanisław Dobrowolski

Radni Rady Miejskiej w Sobótce: Mirosław Lech, Edward Żaba, Aleksander Łężniak, Andrzej Kociński

pracownicy UMiGS: Violetta Gaworczyk, Agata Stępniowska,

Dyrektor ŚOKSiR: Wiesław Drozdowski

pracownicy ŚOKSiR|Biblioteka: Magdalena Deląg, Michał Hajdukiewicz

Dyrektor Gimnazjum Gminnego: Mirosław Jarosz

kadra Gimnazjum Gminnego:  Izabela Sieradzka, Małgorzata Filanowska, Tomasz Wypler, Tomasz Ostrowski, Anna Kucharczyk

uczniowie Gimnazjum Gminnego

osoby prywatne: Justyna Ludwińska, Jolanta Urbaniak

Podziękowania dla: Gimnazjum Gminnego, PZS nr 3 w Sobótce, MOW w Sobótce, UMiG Sobótka oraz Katarzyny Mieli, Henryka Benedyka, Jolanty Grocholskiej, Iwony Szydłowskiej

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *