Jak dzieci robotom rozkazywały

Cyber-dzień w Sobótce.

19 listopada pomieszczenia biblioteki spenetrowały płaszczko-podobne pojazdy – roboty. Panami sytuacji i ich pilotami od samego początku do końca były w tym dniu dzieciaki z naszych szkół podstawowych.

DSC03309Rekrutowani przez placówki uczniowie ze Świątnik, Rogowa Sobóckiego, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 w Sobótce z klas IV-VI mogli zatopić się w świecie nowych technologii i oprócz wirtualnego programowania postaci w komputerach, ożywili dostarczone roboty typu Finch. Jak się okazało, dzieci z naszej Gminy, dobrze znały użyty podczas zajęć język kodowania, ale w ich trakcie mogły przetestować go w praktyce na sympatycznie wyglądających cyber – stworzeniach.

Warsztaty poprowadził profesjonalista, pan Krzysztof Polasik. W oparciu o zainstalowane na komputerach oprogramowanie dzieci uczyły się i ćwiczyły tworzenie komend oraz… programowały samego prowadzącego. Dynamiczna formuła spotkania nie pozwalała się nudzić. Dzieci wykazały się dużą inteligencją i błyskotliwością w rozmowie z prowadzącym, a nabyta już wcześniej wiedza programistyczna sprawiła, że warsztaty, mimo naukowego klimatu, zamieniły się szybko w dobrą zabawę i poligon doświadczalny robotyki. Niektórym udało się niemal oswoić elektroniczne istoty, inni rozmarzyli się o posiadaniu tych jeżdżących „zabawek” w obliczu nadciągających świąt…

DSC03348Dzięki rozmowom z dziećmi zajęcia ujawniły wartość i stałą potrzebę pracy rodziców z nimi w domu, którą to młodzi podkreślali, ale i którą też chwalili. Mimo iż zajęcia były kierowane raczej do starszych uczniów szkół podstawowych, ciekawostką zajęć w Sobótce była także obecność niewielkiej grupki dzieci z klas II-III – uczniów SP1, którzy dzięki rozwijanym w szkole zajęciom z kodowania świetnie odnaleźli się w atmosferze spotkania, a pod okiem opiekunów również doskonale bawili się Finchami.

Zajęcia z kodowania robotów odbyły się w ramach projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Spośród 239 nadesłanych zgłoszeń do udziału w projekcie zakwalifikowanych zostało 109 instytucji, a w tym nasza.

Warsztaty miały charakter objazdowy i odbywały się we wszystkich zakwalifikowanych instytucjach na terenie kraju.

DSC03364Dziękujemy za współpracę wszystkim placówkom, działowi Oświaty UMiG Sobótka oraz firmie HuzarCom za wsparcie zajęć niezbędnymi akcesoriami informatycznymi.

 

Realizatorem projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” (w skrócie „Link do przyszłości”), w ramach którego odbywają się zajęcia zachęcające do nauki kodowania i wyboru ścieżki kariery związanej z nowymi technologiami jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI).

Foto: Michał Hajdukiewicz

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *