Klimatyzacja w domu – czy to się opłaca?
artykuł sponsorowany
Jednym z najważniejszych aspektów, wpływających na samopoczucie i dobrostan domowników, jest komfort termiczny. Zimą chcemy wracać do ciepłego domu, a latem uciec przed upałami do przyjemnie chłodnych wnętrz. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad założeniem klimatyzacji. Umieszczone na zewnątrz budynków użyteczności publicznej klimatyzatory nikogo nie dziwią. Nasuwa się jednak pytanie: czy warto montować klimatyzację w domu prywatnym i czy jest to opłacalne? Wątpliwości rozwiewamy w naszym artykule.
Klimatyzator w domu – czy to ma sens?
Jeszcze do niedawna w społeczeństwie pokutowało przekonanie, że zapewniająca komfort termiczny klimatyzacja to przywilej i luksus. Wydawało się, że mogą sobie na nią pozwolić jedynie przedsiębiorcy, duże firmy i zamożni ludzie. Obecnie coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że klimatyzacja to komfort i wygoda na wyciągnięcie ręki, dostępna dla każdego.
Nowoczesne urządzenia zapewniają komfort termiczny przy relatywnie niskim zużyciu prądu. Warto pamiętać również o tym, że obecnie produkowane klimatyzatory to bardzo uniwersalne urządzenia, które służą nie tylko do chłodzenia powietrza.
Niektóre modele potrafią dopasowywać swoją pracę do panujących warunków, takich jak poziom temperatury, wilgotności i zanieczyszczeń. Klimatyzatory mogą również służyć do nagrzewania powietrza. Z kolei funkcja jonizacji pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń i drobnoustrojów, obecnych w powietrzu – w dobie wszechobecnego smogu funkcja ta wydaje się niezwykle przydatna. Zdrowe i świeże powietrze jest istotne, kiedy w domu są alergicy, małe dzieci i osoby starsze. A tak naprawdę – jest to ważne dla każdego. Klimatyzacja Wrocław zapewnia najwyższej jakości sprzęt i montaż pomp ciepła.
Ile prądu pobiera klimatyzacja?
Warto podkreślić, że klimatyzatory działające jako pompy ciepła pobierają energię wyłącznie do transportu ciepła, a zatem pobór prądu nie jest wcale duży. Moc grzewcza urządzenia jest wyższa aniżeli moc chłodnicza klimatyzacji.
Ponadto trzeba mieć na uwadze, że podawana przez producenta moc urządzenia to nie jest moc pobierana z sieci energetycznej jeden do jednego. Dla przykładu: dobry klimatyzator o mocy 3,5 kW dysponuje mocą chłodniczą, która wynosi około 1,1 kW. W praktyce zużycie energii jest zatem mniejsze niż moc chłodnicza, ponieważ nowoczesne klimatyzatory rzadko pracują z pełną mocą.
Jak wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną, tak i klimatyzatory sklasyfikowano pod kątem optymalnego gospodarowania energią. Tym samym na rynku dostępne są klimatyzatory o klasie energetycznej od A do A+++.
Do tego na etykiecie znajdziemy również informację na temat wskaźnika sezonowej efektywności energetycznej, określanego jako SEER. Jeśli chcemy więc ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzator, to musimy wybierać urządzenia energooszczędne – o wysokiej klasie energetycznej oraz wysokim wskaźniku SEER.
Aby szacunkowo obliczyć zużycie prądu, trzeba analizować dołączane do sprzętu karty katalogowe. To właśnie w dokumentacji urządzenia producent zamieszcza informacje na temat tego, ile prądu zużywa klimatyzator. Poszczególne modele mogą się pod tym względem różnić.
Warto więc przeliczyć, ile wyniesie nas zapewnienie sobie komfortu termicznego. W tym celu należy znać podstawowe parametry oraz informacje, takie jak: pobór mocy klimatyzatora określany przez producenta (w trybie chłodzenia), cena za 1 kWh energii oraz liczba godzin pracy klimatyzatora.
Koszty instalacji, przeglądy, zakup sprzętu
Oczywiście klimatyzator to inwestycja. Trzeba zakupić odpowiednie urządzenie oraz opłacić profesjonalny montaż. Jednakże – biorąc pod uwagę fakt, że jest to sprzęt na lata – z pewnością warto taką inwestycję ponieść.
Nie należy zanadto oszczędzać – lepiej wybrać dobrej jakości klimatyzator, który będzie energooszczędny i wyposażony w przydatne funkcje. Zakup można sfinansować na raty. Średnio jeden klimatyzator można użytkować nawet około 30 lat; kluczowa jest nie tylko jakość urządzenia, ale również montażu.
Bardzo często firmy, sprzedające klimatyzatory, oferują usługę montażu, który wychodzi wówczas korzystnie cenowo. Średnio jest to wydatek rzędu około 1 500 zł.
Trzeba pamiętać również o przeglądach, które będą obejmowały takie czynności, jak: czyszczenie całego systemu, wymiana filtrów oraz czynnika chłodniczego.
Koszt takiego przeglądu oscyluje wokół 200-300 złotych. Zakup klimatyzatora to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (w zależności od modelu).
Klimatyzator ścienny czy klimatyzator przenośny – co wybrać?
Alternatywą dla klimatyzatora montowanego na stałe są klimatyzatory przenośne. Jak sama nazwa wskazuje – są to urządzenia mobilne. Powietrze musi jednak gdzieś uchodzić, a więc w praktyce klimatyzator musi stać przy oknie, przez które wystawia się rurę odprowadzającą.
Tego rodzaju klimatyzator z pewnością sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, jest tańszy i można go przenosić. Mimo wszystko jest jednak mniej wydajny i głośniejszy, co może stanowić wadę dla wielu użytkowników.
Znacznie bardziej efektywny i wydajny jest klimatyzator ścienny. Takie urządzenia są bardzo uniwersalne, ciche i potrafią dostosować moc do panujących w pomieszczeniu warunków.
Jeżeli zatem zależy nam na klimatyzacji, która zapewni nam komfort termiczny przez cały rok, to z pewnością warto postawić na profesjonalny klimatyzator.
Należy go dobierać, mając na uwadze wielkość powierzchni pomieszczenia. Przykładowo: we wnętrzu o metrażu 35 m trzeba zainstalować klimatyzację o mocy ok. 3,5 kW.
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ