Koncerty w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II

 

Po watykańskich uroczystościach kanonizacyjnych, w czterech świątyniach naszej gminy, odbyły się koncerty dedykowane Świętemu Janowi Pawłowi II.

            W kościele pw. NMP Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, uroczysta Msza Święta z modlitwą do Jana Pawła II i Jana XXIII o godz.12.00, poprzedzona została plenerowym koncertem góralskiej „Kapeli Karpieli” z Kościeliska. Ta kapela grała Janowi Pawłowi II podczas Jego pobytu na Podhalu. Koncert tak się podobał, że ks. Ryszard Staszak opóźnił o kilkanaście minut rozpoczęcie Mszy i zapewnił bardzo licznie przybyłych wiernych o ponownym występie górali po jej zakończeniu. W czasie Mszy Św. kilka pieśni (m.in. „Ave Maria” i „Barkę”) wykonała gościnnie Pani Dorota Baran-Błaszczyk – wrocławska artystka operowa, obdarzona lirycznym sopranem. Po Mszy Św. na scenę przed kościołem wyszli ponownie: Adam Karpiel „Bułecka”, Kazimierz Karpiel „Bułecka”, Jerzy Nitoń i Tadeusz Gocal, czyli „Kapela Karpieli”. W prawie godzinnym koncercie nie zabrakło pieśni, które tak bardzo podobały się Janowi Pawłowi II. Były również i te, specjalnie dedykowane Ojcu Świętemu.

            Przed godziną 15.00 „Kapela Karpieli” udała się go kościoła pw. NMP Różańcowej w Księginicach Małych, by również tam uczestniczyć w uroczystej eucharystii oraz zagrać koncert. Msza Św. z modlitwą o uzdrowienia i sakramentem chorych koncelebrowana przez ks. Zbigniewa Słobodeckiego miała wyjątkowy przebieg z uwagi na odsłonięcie ołtarzowego upamiętnienia Św. Jana Pawła II, ufundowanego i wykonanego przez Pana Lecha Stanisza.

            W kościołach pw.: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobótce Górce (po Mszy Św. o godz.16.00) oraz Św. Jakuba Apostoła w Sobótce (po Mszy Św. o godz.20.00) odbyły się koncerty, na które złożyło się wykonanie siedmioczęściowej „Mszy góralskiej” na sopran, chór mieszany i organy Tadeusza Wojciecha Maklakiewicza do słów Adama Pacha. Kompozytor osobiście zadedykował ją Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 1981 r.

80-cio osobowy chór, złożony z: Chóru „Canzona” z Olesznej, Chóru „Vox Domini” z Prusic, „Chóru Otwartych Serc” z Sobótki, Chóru Kameralnego „A Capriccio” z Sobótki, części składu zespołu „Sobótczańska Biesiada” z Sobótki oraz kilu osób „niezrzeszonych”, został przygotowany do wykonania dzieła przez: Panią Paulinę Pycka, Panią Natalię Magnucką i Pana Wojciecha Magnuckiego. Po wykonaniu „Mszy” były owacje na stojąco, bis jednej części dzieła w Sobótce Górce i osobiste gratulacje dla chórzystów od publiczności.

            Organizatorzy koncertów: Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach, Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Nasławicach, Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce składają wszystkim osobom i instytucjom uczestniczącym w przygotowaniach i realizacji koncertów serdeczne podziękowania.


 

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *