Kościół na Górze Ślęży

kosciol-na-slezy

Kościół na Górze Ślęży swoją historią sięga początków XII w. za panowania Bolesława III.

Komes Piotr Włostowic, sprowadził na Ślężę zakon augustianów przekazując im na własność Górę oraz fundując na szczycie kościół i klasztor. W niedługim czasie, zakonnicy przenieśli swoją siedzibę do Wrocławia. Piotr Włostowic podarował augustianom nadodrzańską wyspę Piasek, gdzie wraz z żoną Marią ufundowali kościół i klasztor. Stąd augustianie przez najbliższe kilka wieków zarządzają swoimi posiadłościami, w tym także Górą Ślężą.

W 2. połowie XVI wieku na ruinach istniejącego tu wcześniej zamku augustianie wznieśli drewnianą kaplicę. W latach 1698-1702 drewniany budynek zastąpiła murowana świątynia pw. Nawiedzenia NMP, która w nocy z 4 na 5 czerwca 1834 r. doszczętnie spłonęła od uderzenia pioruna. Odbudowana w latach 1851-52 świątynia istnieje do dzisiaj.

Źródło: http://www.sleza.info/kosciol

 

Galeria

sleza-kosciol-3

Panorama widoczna z wieży widokowej kościoła na Ślęży.

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

komentarz do wpisu “Kościół na Górze Ślęży

  1. Zszokowany turysta pisze:

    Wyobraźcie sobie, że obecnie w „podziemiach kościoła” ktoś urządził sobie wystawkę! Dosłownie wystawkę, przypadkowo poukładane są tam jakieś mini rzeźby jak z ogródka: wiewiórka, zajączek, jeż, jaszczurka, jakaś mosiężna głowa, plastikowe miecze, w plastikowym pojemniku jakieś kości, co to ma być? to jest stanowisko archeologiczne a nie jakiś targ rzeczy używanych!! Nad zejściem do tych podziemi przyczepione miecze i hełmy także plastikowe-po prostu żenujące to jak można zbezcześcić takie stanowisko archeo…

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *