„Kręci nas historia” – relacja z wizyty CATL w Żarowie

W mieście Carla von Kulmiza mieliśmy okazję gościć na zaproszenie dwóch prężnie działających podmiotów: Fundacja Inicjatywa B, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz dzięki zawsze życzliwej Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów.

IMG_4551Mimo, że dzieli nas przynajmniej kilkanaście kilometrów, podczas czwartkowej prezentacji czuliśmy się niemal jak u siebie.
Przez ok. 4 godziny rozmawialiśmy z grupą lokalnych pasjonatów i aktywistów, którzy realizując świetne pomysły, czynią lokalną historię swej gminy żywą.
Zbliżony sposób patrzenia na sprawy historyczne i niekiedy bardzo podobne koncepcje co do ich promocji sprawiły, że spotkanie wytworzyło przyjemny, ale i konstruktywny klimat rozmów. Żarów opisał swoje dokonania, my zaprezentowaliśmy okoliczności, osiągnięcia, cele i plany CATLu. Przedstawiliśmy też ofertę sobótczańskich pozycji literatury regionalnej. Przyłożyliśmy również malutką cegiełkę na rzecz pozyskania tamtejszego cennego historycznie trofeum. Więcej o tym przedmiocie tutaj: http://www.labiryntarium.pl/index.php/ciekawostki/1370-pucharkregle.html

Jedno jest pewne – w mieście von Kulmiza poznaliśmy serdecznych ludzi oddanych swojej pasji, którzy podobnie jak my, starają się czynić historię bliską każdemu. Z Żarowa wyjechaliśmy z budującym poczuciem uczestnictwa we wspólnocie ludzi zaangażowanych na rzecz poszukiwania śladów przeszłości, dostrzegających potrzebę pietyzmu w gromadzeniu, opracowaniu i udostępnianiu wszelkich materiałów regionalnych.

IMG_4584W Żarowie postaramy się jeszcze zagościć. Podobnie – Żarów – postaramy się zaprosić i do nas.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników spotkania, członków Fundacji, Stowarzyszenia, Biblioteki, a w szczególności dla panów: Tomasza Nycza, Macieja Wabika oraz pani dyrektor Stanisławy Biernackiej.
Wszystkim zainteresowanym historią Żarowa oraz okolicznych miejscowości polecamy kontakt z w/w organizacjami.

 

 

 
Galeria zdjęć:
https://www.facebook.com/pg/CyfroweArchiwumSobotki/photos/?tab=album&album_id=1476442979053142

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *