Letnie kadry na jesienną słotę

Chcąc nieco ocieplić jesienną już aurę, proponujemy krótką relację z letnich zajęć, przeprowadzonych przez ŚOKSiR w ramach kolejnej edycji Wakacji w mieście. Aby zarówno mali sportowcy, jak i naukowcy, odkrywcy czy artyści bez problemu znaleźli w harmonogramie coś dla siebie – tradycyjnie postawiliśmy na tematyczną różnorodność.

DSC02029Podczas tegorocznych wakacji w grafiku zadebiutowały zajęcia z wykorzystaniem tabletów, pozyskanych kilka miesięcy wcześniej przez Bibliotekę Publiczną|ŚOKSiR. Dzieci, ale także przybyli dorośli biorący udział w spotkaniach, co tydzień poznawali kolejne aplikacje: jedne służące zabawie, inne nauce i rozwijaniu kreatywności; tworzono własne filmy czy, nie opuszczając nawet biblioteki, eksplorowano kosmos. Jeszcze szerzej swoje odkrywcze zacięcie mogły dzieciaki realizować w trakcie lubianych warsztatów naukowych, których nie mogło zabraknąć w naszej letniej ofercie. Topienie bizmutu, eksperymenty i tworzenie lodów z ciekłego azotu, GMO, ewolucja w pigułce – takie rzeczy tylko… u nas.

 

 

IMG_0016Wśród propozycji znalazły się również tematyczne zajęcia plastyczne, a co wtorek, w ramach cyklu Magia Archiwów, odbywały się warsztaty kształtujące tożsamość lokalną od najmłodszych lat. Uczestnicy spotkań m.in. kolorowali archiwalne zdjęcia, uczyli się, jak tworzyć domowe archiwum i konstruowali własne kapsuły czasu dla przyszłych pokoleń. Młodych archiwistów wyposażono w najpotrzebniejszy sprzęt: lupy, rękawice, pęsety, aby i w domu mogli rozwinąć zdobyte umiejętności. Wszystkie zajęcia realizowano w lipcu zarówno w głównej siedzibie biblioteki, jak i w filii bibliotecznej w Sobótce Zachodniej – po to, by jak najwięcej dzieci mogło skorzystać z proponowanych aktywności.

 

 

DSC01790Ponadto przez blisko dwa miesiące młodzi miłośnicy ruchu mogli pożytkować swoją energię w ramach wakacyjnych zajęć sportowych na stadionie. W harmonogramie uwzględniono Akademię Piłkarską dla uczniów szkół podstawowych, zajęcia piłkarskie dla gimnazjalistów i młodzieży ze szkół średnich, rozgrywki w piłce koszykowej i siatkowej (zakończone siatkarskim turniejem) czy letnią Szkółkę Tenisa Ziemnego. Jak co roku, w programie przewidziano jednodniowe wycieczki o różnym profilu: przygotowano wyjazdy do wrocławskiego Afrykarium i ogrodu botanicznego, do kina i na basen.

 

 

DSC01976Na półmetku wakacji Biblioteka Publiczna|ŚOKSiR zaprosiła wszystkich fanów motoryzacji i miłośników historii, także tej lokalnej, na weekendową wystawę motocykl i aut pn. Turystyka w PRL. Była to druga edycja imprezy, zgromadziła nieporównywalnie więcej zainteresowanych niż w roku ubiegłym i uzupełniła ofertę Wakacji w mieście, skierowaną stricte do dzieci i młodzieży, o rozrywkę dla osób w każdym wieku. Elementem wydarzenia była wystawa archiwalnych fotografii Józefa Śliza.

 

 

Pełna galeria zdjęć poniżej:

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *