OSP w Sobótce wyróżniona podczas konferencji pt. „Rola Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach ratowniczych i ochronie ludności

 

 

21 października 2013 r. w Sali Kolumnowej w gmachu Sejmu RP o godz. 11.00 odbyła się konferencja pt. „Rola Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach ratowniczych i ochronie ludności”. Honorowym patronatem konferencję objęła marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz.

 

W tej kadencji w parlamencie działa ponad sto zespołów parlamentarnych. Poselski Zespół Strażaków działa bardzo prężnie, pokazuje i edukuje młodych ludzi i dorosłych jak można żyć bezpieczniej – powiedziała marszałek Sejmu zwracając się do strażaków. Marszałek Ewa Kopacz podkreśliła wagę współpracy służb ratunkowych. – Jestem lekarzem i wiem ile razy o tym czy udało się uratować człowieka z wypadku samochodowego, decydowało jak szybko i sprawnie zadziałała straż pożarna – zaznaczyła. – Dzisiejsze seminarium będziemy traktować jako moment podziękowań, ale też chwilę, w której bardzo uważnie wsłuchamy się w wasze rady i uwagi – powiedziała marszałek Sejmu do zgromadzonych strażaków.

 

Podczas konferencji głos zabrali m.in. przewodnicząca Poselskiego Zespołu Strażaków Krystyna Skowrońska, wiceprzewodnicząca Zespołu Krystyna Ozga, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, podsekretarz stanu w MSW Stanisław Rakoczy, komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, prezes ZOSP RP Waldemar Pawlak. Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław S. Ostojski poruszył ważną kwestię  o możliwości wykorzystania  prognozy pogody na rzecz działań ratowniczych zwłaszcza w czasie zdarzeń kryzysowych.

 

„Widać wyraźnie jak z roku na rok wzrasta liczba interwencji Ochotniczych Straży Pożarnych i jak świetnie one sobie z tym radzą”powiedział szef MSW  Bartłomiej Sienkiewicz. Minister podziękował także strażakom OSP za ogromną rolę jaką odgrywają w działaniach ratowniczych. „Dziękuję za ogromny trud, którego czasem nie widać z Warszawy, a którego na co dzień powinni wszyscy Polacy być świadomi”. Szef MSW podkreślił również, że Ochotnicze Straże Pożarne są fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. „Ochotnicze Straże Pożarne należy wspierać  wszelkimi możliwymi środkami – środkami unijnymi, prawnymi, a także tymi, które pozostają w rękach polskiego rządu” – zakończył minister Bartłomiej Sienkiewicz.  

 

 Ochotnicy, którzy w latach 2011-2013 wykazali się największą aktywnością operacyjną, włożyli w swoje jednostki ogromne zaangażowanie otrzymali listy gratulacyjne z rąk ministra spraw wewnętrznych oraz okolicznościowe grawertony sygnowane przez przewodniczącą Poselskiego Zespołu Strażaków, prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz komendanta głównego PSP.

 

 W województwie dolnośląskim zostały wyróżnione dwie jednostki, Ochotnicza Straż Pożarna w Żmigrodzie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Sobótce.

 

Uczestnicy konferencji rozmawiali m.in. na temat potencjału ratowniczego i miejsca OSP w systemie ochrony  ludności oraz o codziennych problemach strażaków z którymi przychodzi im się zmierzyć np. o trudnościach w zwolnieniu z pracy przez pracodawców, jeżeli akcja ma miejsce w godzinach pracy, o planowanej podwyżce podatku Vat. Z 8% na 23% co znacznie podroży koszty zakupu sprzętu  jak i pojazdów pożarniczych.

 

W programie przewidziano również panel dyskusyjny, podczas którego głos mógł zabrać każdy z uczestników.
Konferencję podsumowała przewodnicząca Poselskiego Zespołu Strażaków Krystyna Skowrońska. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania pozowali do wspólnego zdjęcia na schodach Sejmu.  

 

Źródło – kancelaria sejmu, MSW, KGPSP oraz OSP Sobótka

 

0001 0002 0003 0004 0005

 

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *