Podsumowanie Ferii Zimowych 2016

Przygotowane sale i kompetentni prowadzący, zarezerwowane miejsca w autokarach, bezpłatny wstęp na warsztaty, atrakcyjne ceny biletów wycieczkowych – to wszystko, aby przez dwa tygodnie od poniedziałku do soboty każdy młody człowiek mógł skorzystać z oferty przygotowanej przez ŚOKSiR na czas zimowej laby.

W okresach wolnych od nauki dobrze sprawdza się idea aktywnego wypoczynku i interesujących zajęć, które mimo że nie związane ze szkołą, pozwalają na rozwinięcie wiedzy lub umiejętności. Temu wyszliśmy naprzeciw.

DSC03638Przez pół miesiąca uczestnicy ferii mogli czerpać z zestawu zróżnicowanych aktywności, które miały zaowocować powstaniem ciekawych form w czasie zajęć, ale przede wszystkim być również inspiracją do prac w zaciszu własnego domu. Były to także aktywności zaznajamiające z technologiami i zjawiskami otaczającego świata, nieskomplikowana rozrywka, odwiedzanie ciekawych miejsc czy też sport. Tematyka zajęć manualnych nawiązywała do różnych aspektów życia – od tworzenia praktycznych elementów zabawowych (wszak ferie trwały jeszcze w karnawale), po wytwarzanie elementów ozdobnych i przedmiotów odwołujących się do aktualnych trendów popkulturowych. Nie zabrakło zatem balowych masek i „różdżek – posypek”, inspirujących workowców, liter DSC03674przestrzennych, malowania szkła czy tworzenia wymyślnych figurek tekturowych. Elementem przyciągającym uwagę stała się budowa własnego WW9 czyli… wańki wstańki. Podanie dzieciom przepisu na stworzenie swojej wersji kultowego już robota z nowej części Gwiezdnych Wojen było idealnym pomysłem. Przemycono motyw prostej, ale efektownej zabawki znanej większości dorosłych z dzieciństwa, pięknie demonstrującej prawa fizyki w nowej odsłonie sympatycznej postaci.

Spotkań z nauką nie mogliśmy pominąć, bo i dają też wymierny efekt – mnóstwo frajdy, wiele informacji, kontakt z substancjami, materiałami, przyrządami. Podążając tym tropem, oprócz lubianych zajęć chemiczno-fizycznych wdrożyliśmy nowy temat – elektronikę. Zgłębianie schematów, oględziny i budowanie prostych układów dało dobre rezultaty. Ta pozorna zabawa nietypowymi „puzzlami” zaowocowała konstruowaniem przez dzieci swoich pierwszych w pełni działających urządzeń.

DSC03762Omawiając czym jest elektronika, czym się zajmuje i gdzie ją się wykorzystuje, zapoznano dzieciaki z podstawowymi elementami elektronicznymi – rezystorami, kondensatorami, diodami LED, potencjometrami, fotorezystorami, fototranzystorami. A potem tworzono: układy optoelektroniczne, włączniki zmierzchowe czy też układy reagujące na przecięcie wiązki podczerwieni. „Chemikalia” zabłysnęły z kolei w oczach dzieci m. in. wybuchami pary, symulacją deszczu, zmaganiami z cieczą nienewtonowską i możliwością stworzenia glutów. To wszystko w kontrolowanych warunkach niekontrolowanej dziecięcej wyobraźni.

Zajęcia elektroniczne, chemiczne jak i twórcze, miały  jeszcze ten walor, że prowadzone były przez naszych mieszkańców, w tym studentów, którzy chcą zarażać swoją pasją i dzielić się zdobywaną wiedzą z nowym pokoleniem sobótczan. Dla nich to także szansa na zdobycie ciekawego doświadczenia i zaprezentowanie swoich zainteresowań szerszemu gronu osób, ale też dobry przykład na umiejętność brania spraw we własne ręce, po to, by zrobić coś pożytecznego.

 

Spotkania prowadzono w bibliotekach w Sobótce i Sobótce Zachodniej, aby z oferty korzystało jak najwięcej dzieci.

20160203_130122Młodzi dopisali także podczas corocznych wyjazdów. Wyprawy na basen, do kina, ale i do miejsc interesujących poznawczo zgromadziły sporą grupę wycieczkowiczów. Piernikarnia Śląska w Niemczy ugościła wszystkich słodkimi historiami o tworzeniu pierników, ale i dała możliwość zrobienia własnych, przepięknych specjałów. Hydropolis zabrało uczestników wojaży w wodny świat,  pokazując wyjątkowość i odsłaniając tajemnice tej substancji życia. Aktywności sportowe dopełniły całości.

Choć to ferie, była to też dobra szkoła.

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację, a w tym:

Zajęcia twórcze/ Dominice Radeckiej

Zajęcia naukowe/ elektronika – Wojciechowi Bachińskiemu (pomoc: Dąbrówka Biegańska, Patryk Prałat)

Zajęcia naukowe/ chemia/fizyka – Wojciechowi Galackiemu

Zajęcia sportowe/ Stanisławowi Petrykowowi

Zapraszamy do śledzenia newsów na naszym facebooku.

Tutaj film podsumowujący zajęcia elektroniczne >>>>>

 

Foto: Michał Hajdukiewicz, Bogusława Janicka, Wojciech Kacperski

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *