Podziękowania dla fundatorów Kamienia Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego
Każdy kraj ma swych bohaterów – ludzi, z których postaw i świadectwa życia możemy się uczyć, czerpać wzorce zachowania i moralności. Są bohaterowie, którzy są znani, ale i tacy, którzy zniknęli w historii bezimiennie, bądź ich czyny celowo skazane zostały na zapomnienie.
Jednym z takich ludzi był Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, który zorganizował w obozie ruch oporu, a następnie wysyłał z niego pierwsze na świecie raporty o Holokauście, tzw. Raporty Pileckiego. Człowiek, który sam dał się ująć okupantowi, aby dać światu dowód o okrucieństwie najeźdźcy. Człowiek, który także zdołał uciec z obozowego piekła. Mimo rozkazów zdecydował się także na pozostanie w kraju, tym razem coraz bardziej uginającym się pod władzą rządów prosowieckich. Pojmany, skazany na karę śmierci, rozstrzelany i zakopany w bezimiennej mogile tzw. kwatery „Ł” na Powązkach, która prawdę o jego czynach i wielu innych pogrzebanych tam Polaków miała zabezpieczyć przed ujrzeniem światła dziennego.
Sobótka doceniła tego „cichego” bohatera. 24 maja 2014 przy dolnym schronisku, w ramach Wrocławskich Dni z Rotmistrzem Pileckim, odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia pamięci rotmistrza Wojska Polskiego. Organizatorami uroczystości były: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Odra-Niemen. Inicjatorem akcji upamiętnienia skazanego i straconego przez władze komunistyczne Polski Ludowej żołnierza był Dyrektor Ślężańskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji – Wiesław Drozdowski.
Doceniając gest pamięci sobótczańskiego środowiska o tym wciąż mało znanym Polaku, podczas ostatniego posiedzenia Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Sobótce władze miasta złożyły uroczyste podziękowania wszystkim fundatorom pomnika, który stojąc przy głównym szlaku może uczyć i głosić prawdę historyczną.
Fundatorami kamienia pamięci dłuta Jerzego Zyska są:
Dominika i Ryszard Bigosińscy, Magdalena i Paweł Cholewa, Wiesław Drozdowski, Anna i Tomasz Kurek, Helena i Wiesław Kwiatkowscy, Jan Libera, Ewa i Tomasz Łaczmańscy, Dominik Szwedowski, Mirosława i Edward Żaba, Stowarzyszenie Odra-Niemen.
Pełna relacja z wydarzenia odsłonięcia pomnika w artykule:
http://soksir.sobotka.pl/relacja-z-odsloniecia-pomnika-rotm-pileckiego/
źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ