Problem śmieci na szlakach turystycznych

W związku z pojawiającymi się co pewien czas zgłoszeniami, dotyczącymi zanieczyszczenia szlaków turystycznych Masywu Ślęży, informujemy:
– góra Ślęża oraz prowadzące na szczyt szlaki turystyczne leżą na terenach Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Miękinia oraz Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Podmiotami kompetentnymi do sprzątania śmieci pozostawionych na szlakach i w lasach, są służby leśne i parkowe, a nie Gmina ani miejski zakład komunalny.
– Zakład Usług Komunalnych sprząta i opróżnia pojemniki na odpady – na szlaku żółtym, prowadzącym od miasta do Schroniska dolnego, tj. Pod Wieżycą, regularnie i zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów.
– na szczycie Ślęży znajduje się gminny kontener na odpady, który w przypadku zapełnienia jest opróżniany, 
– corocznie organizowane są akcje ekologiczne sprzątania szlaków przez dzieci, młodzież i dorosłych, organizowane, bądź wspierane przez Gminę; w latach ubiegłorocznych współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej,
– co roku Urząd Miasta i Gminy w Sobótce dokonuje zakupu z własnego budżetu i przekazuje worki 160-cio litrowe na odpady, które są rozwieszane w obręczach na szczycie Ślęży przez pracowników schroniska.

Pamiętajmy o tym, aby dbać o Nasz region! Bez względu na to, czy jesteś mieszkańcem czy turystą odwiedzającym Masyw Ślęży, prosimy nie zostawiaj po sobie przykrych śladów w postaci śmieci, butelek i innych odpadków, które lądują w tak cennym przyrodniczo i ekologicznie obszarze. Pomóż chronić piękne tereny Masywu Ślęży. Od każdego człowieka z osobna, zależy jak one będą wyglądały teraz, a także jak w dalekiej przyszłości.       

szlak1 szlak2                       

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *