„Pszczeli pociąg” – relacja z Manifestu Owadów w Sobótce

Pszczoły mają głos. W Manifeście Owadów (o którym za chwilę) chodziło o uświadomienie społeczeństwu, w jak trudnej sytuacji znalazły się te pracowite stworzenia i jak możemy przeciwdziałać zagrożeniom, które ich dotykają. Warto pamiętać, że my sami jesteśmy od pszczół zależni – i to w stopniu umożliwiającym nam przeżycie na tej planecie. Skoro one tyle dobrego robią dla nas, my powinniśmy teraz zrobić coś dla nich.

W ramach inicjatywy, dzieci z mietkowskiej Szkoły Podstawowej, wziąwszy uprzednio udział w warsztatach poświęconych pszczelej tematyce, wybrały się wraz z opiekunami na jednodniową wycieczkę; celem uczestników wyprawy było pozostawienie egzemplarzy Manifestu w instytucjach na terenie sąsiadujących gmin – Mietkowa i Sobótki. Uczniowie zaglądali więc do urzędów, szkół i przedszkoli, przekazywali placówkom plakaty z treścią Manifestu i częstowali zgromadzonych chlebem z miodem. Dzieci z odwiedzanych miejscowości odwdzięczały się nie mniejszym zaangażowaniem, prezentując przygotowane na tę okazję formy artystyczne.

IMG_0465Jednym z głównych elementów akcji, oprócz przejazdu pociągu drogowego na trasie między gminami, były warsztaty, które odbyły się również w sobótczańskiej bibliotece. Młodzi słuchacze dowiedzieli się, dlaczego ochrona pszczół jest tak ważna i jak im w takim razie pomóc, przekonali się, że, choć takie niewielkie, to znaczą dla nas tak dużo, nauczyli się rozróżniać owady: pszczoły, osy, trzmiele i szerszenie, otrzymali foldery na ten temat i mieli okazję założyć strój pszczelarza.

Manifest Owadów to akcja edukacyjna, którą zorganizowały następujące podmioty: Gminna Biblioteka Publiczna w Mietkowie – filia w Milinie, Ślężańskie Miody/Bzykająca Przyczepka – Daniel Borak, Repromania oraz Szkoła Podstawowa w Mietkowie. Została zrealizowana w ramach Projektu Grantowego ENERIS. Partnerem wydarzenia w gminie Sobótka była Biblioteka Publiczna | ŚOKSiR.

Akcja ta dowodzi wartości i możliwości jakie mogą płynąć ze współpracy instytucji sąsiednich gmin. Fakt utrzymywania dobrych kontaktów między bibliotekami Mietkowa i Sobótki powinien więc jeszcze nie raz dać o sobie znać w postaci wspólnych akcji.

Foto: Michał Hajdukiewicz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *