Relacja z Ferii Zimowych 2015

Zajęcia rozwijające kreatywność, warsztaty edukacyjne i uzupełniająca oferta wyjazdów, czyli dwa tygodnie dla rozwoju zainteresowań i umiejętności, zaserwowane przez ŚOKSiR w formule Ferii bez nudy. W programie przeważały oczywiście propozycje dla dzieci, jednak część oferty skierowano także do innych grup wiekowych.

DSC00381Stałym elementem (realizowanym kilka razy w tygodniu w Bibliotece Publicznej) były zajęcia twórcze, na których – pod okiem Kasi Mirtyńskiej i przy użyciu ołówków, skrawków materiału, farb i gliny – powstawały niezliczone ilości małych dzieł sztuki, form przestrzennych i rysunków.

 

Jednodniowe warsztaty tworzenia komiksu z Szymonem Telukiem, profesjonalnym rysownikiem i ilustratorem, przyciągnęły szczególnie dużą grupę zainteresowanych. Prowadzący zajęcia, korzystając z artystycznego i dydaktycznego doświadczenia, przekazał uczestnikom praktyczne wskazówki, które następnie ułatwiły im stworzenie tzw. pasków komiksowych w oparciu o autorskie pomysły.

 

DSC00463I w te ferie nie mogło zabraknąć lubianych pokazów naukowych z dziedziny chemii. Mimo że tej zimy temperatura raczej niechętnie spada poniżej zera, tematem przewodnim spotkania poprowadzonego w bibliotece przez Wojciecha Galackiego były niskie temperatury właśnie: nie zimno, lecz brak ciepła – jeśli sugerować się naukową dokładnością. Chemikaliom towarzyszyły warsztaty biologiczne pn. Co piszczy w trawie, czyli biologia na jawie, przeprowadzone przez Tomasza Ostrowskiego.

Ferie zimowe stały się również tłem dla ponownego spotkania z Bartoszem Malinowskim (uprzednio odwiedził Sobótkę 11 grudnia). Tym razem podróżnik, który pokonał 8 tys. kilometrów śladem Witolda Glińskiego – uciekiniera z sowieckiego łagru, zaprezentował publiczności zgromadzonej w bibliotece film powstały podczas wyprawy. W trakcie dyskusji podzielił się swoimi doświadczeniami nie tylko z podróży, ale i z przygotowań do niej i powrotu do normalności po jej zakończeniu. Opowiedział o kontrowersjach wokół historycznego wydarzenia z udziałem Glińskiego i swoich wysiłkach ukierunkowanych na ochronę pamięci o żołnierzu.

DSC00425Ponadto ŚOKSiR przygotował na ferie zróżnicowaną i – jak się okazało – cieszącą się sporym zainteresowaniem (od ponad 50 do ponad 150 uczestników) ofertę wyjazdów dla dzieci z okolicznych szkół, w tym wycieczki do kina na filmy Śpiąca Królewna i Pingwiny z Madagaskaru czy wyjazd na basen w Bielawie. Uczniowie mieli też możliwość zwiedzenia, działającego od zeszłego roku, Afrykarium we wrocławskim zoo.

By wprowadzić nieco ducha rywalizacji w te ferie, na stadionie rozegrano turniej w warcabach 100-polowych. I, II i III miejsce zajęli kolejno: Karol Sula, Jan Wiśniewski i Karolina Boguszewicz. Sportowym akcentem były piątkowe zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży z Aleksandrą Kacprzak.

IMG_0097

Ferie bez nudy minęły zatem… bez nudy. Kreatywnie, twórczo, aktywnie i nieco naukowo.

 

 

 

 

Foto: Michał Hajdukiewicz, Wojciech Kacperski

Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *