Remont dachu kościoła Parafialnego p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Nasławicach

Duszpasterstwo Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Nasławicach pragnie ukazać etapy  remontu dachu kościoła  Parafialnego p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Nasławicach.

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Józefa Oblubieńca w Nasławicach administruje czterema kościołami: parafialnym i trzema filialnymi. Opiekuje się również trwałą ruiną- kościołem gotyckim na cmentarzu parafialnym, również wpisanym do rejestru zabytków.

 

Parafia podjęła starania i pozyskała już fundusze dzięki którym udało się odrestaurować gotycką figurę Matki Bożej, dwa barokowe ołtarza boczne, figurę św. Jana Nepomucena i chrzcielnicę, ołtarz główny i ambonę.

 

Niszczenie bryły kościoła parafialnego spowodowane jest tym, że od lat powojennych nie udało się właściwie odtworzyć sklepień i więźby  dachowej , która w latach 50 ubiegłego wieku uległa zniszczeniu – zawaleniu niszczą pierwotne empory i kompleks organowy. Ciągłe niszczenie obiektu powodowane jest zniszczeniem konstrukcji więźby dachowej i  uzupełnianiem przez lata metodą gospodarczą desek  i dachówek w  poszyciu dachu.

Obecne zaleganie śniegu coraz bardziej obsuwa dachówki i niszczy dach. Przenika do wnętrza woda śniegowa i opadowa mocząc intensywnie wnętrze.

 

Z tej racji zaaplikowany został do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie wniosek który skutkuje dofinansowaniem do zadania w wysokość 60% wartości zadania. Na resztę Parafia poszukuje środków własnych i wsparcia życzliwych ofiarodawców.

Zwracamy się z prośbą o pomoc w sfinansowaniu tego zadania.

 

 


 

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *