Science fiction i fantasy w Sobótce – relacja z weekendu
Wiedza, pasja, rozrywka, sztuka i inspiracja. Fantasy|Styczny Weekend zorganizowaliśmy m.in. po to, by naruszyć stereotyp, że nauka z rozrywką w parze iść nie może. Nie dowierzając również w to, że w Sobótce i okolicach mogłoby zabraknąć pasjonatów skorych do działania, postanowiliśmy nie tylko zrealizować tę imprezę dla Was, ale przede wszystkim z Wami.
Dzięki staraniom pracowników Biblioteki Publicznej w Sobótce|ŚOKSiR, partnerów instytucji i innych osób zaangażowanych (które odpowiedziały na apel biblioteki), w ostatni weekend marca Muzeum Ślężańskie wypełniło się miłośnikami tematyki fantasy i science fiction, rozmowami o szeroko pojętej popkulturze i oczywiście kolekcjami figurek, komiksów, książek… W realizacji zadania wsparli nas dyrektor muzeum – Wojciech Fabisiak oraz jego pracownicy.
Przez dwa dni blisko setka zwiedzających obejrzała efekt pracy włożonej w przygotowanie pierwszego tego typu wydarzenia w Sobótce. W tym czasie udowodniliśmy, że fantastyka to nie tylko wizje światów i istot, powstałe w nieograniczonej wyobraźni autorów. To wręcz cały obszar badawczy. Rodzaj zabawy, ale i złożone zjawisko, o którym da się mówić zupełnie na poważnie. Tym samym każdy, kto przyszedł do muzeum 27 i 28 marca, bez względu na wiek, mógł znaleźć tam coś dla siebie.
Kolejny już raz mieliśmy okazję współpracować z przedstawicielami Uniwersytetu Wrocławskiego, czym znów zbliżyliśmy nieco Wrocław Sobótce i – mamy nadzieję – odwrotnie. W piątek uczestnicy Fantasy|Stycznego Weekendu mogli posłuchać wykładu prof. Beaty Zagórskiej-Marek – kierownika Zakładu Biologii Rozwoju Roślin i znawczyni Tolkienowskiego świata przedstawionego. Były też projekcje etiud science fiction. Sobota natomiast upłynęła pod znakiem bloku prelekcyjnego, przygotowanego przez członków Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”: Adama Flammę, Michała Wolskiego, Szymona Makucha, Kamilę Kowalczyk i Roberta Dudzińskiego. Podczas wydarzenia swoje kolekcje zaprezentowali: Agnieszka i Olena Rewuckie, Michał Hajdukiewicz, Emilia Witowska, Szymon Cichowski, Wojciech Falkowski, Tymon i Tobiasz Banasiak oraz Wiesław Drozdowski. Nieco inscenizacyjnego charakteru całej inicjatywie przydała obecność uczniów gimnazjum (wśród nich: Emilia Witowska i Szymon Cichowski oraz Paweł Górczyński, Jan Nowak, Szymon Lubieniecki, Tymon Dziubiński) w strojach postaci z fantastycznych światów. Oprócz kolekcji książek i gadżetów, elementem oprawy wydarzenia były dwie wystawy: fotografii Jacka Niedzielskiego oraz malarstwa i grafiki Roberta Syty. Obaj twórcy opowiedzieli o swoich pracach, jednocześnie zachęcając uczestników Fantasy|Stycznego Weekendu do podejmowania własnych poszukiwań artystycznych.
Pierwszą edycję Fantasy|Stycznego Weekendu zakończyliśmy widowiskowym pokazem naukowym, poprowadzonym przez partnera biblioteki Wojciecha Galackiego oraz Heinza Dechniga – kierownika Skraplarni w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN we Wrocławiu. Efektownie i bezpiecznie przeprowadzone eksperymenty z użyciem ciekłego azotu wywołały duże zainteresowanie, zwłaszcza najmłodszych uczestników Fantasy|Stycznego Weekendu.
Jak widać, tego typu przedsięwzięcia wymagają zaangażowania wielu osób z różnych pól działania. Partnerzy oraz osoby prywatne zaangażowane w przebieg wydarzenia otrzymały pamiątkowe grafiki i naklejki. W tym miejscu wspomnieć należy, że tradycyjnie autorką oprawy graficznej inicjatywy była Katarzyna Miela. Krzysztof Tatrocki oraz Piotr Czupkowski przygotowali materiał filmowy z wydarzenia.
Impreza była promowana regionalnie i ponadregionalnie – we Wrocławiu. Co ważne, przy okazji organizacji Fantasty|Stycznego Weekendu, mieszkańcy Sobótki stali się adresatami nowego, kreatywnego sposobu informowania o wydarzeniu kulturalnym; tuż przed weekendem w przestrzeni miejskiej pojawiły się specjalne plansze, zwracające uwagę swoją formą.
Zachęcamy do tego, by w przyszłości wypatrywać podobnie nietypowych znaków, bo będzie to sygnał, że przygotowujemy dla Was kolejne większe wydarzenie – a najlepszą rekomendacją dla inicjatyw Biblioteki/ŚOKSiR niech będzie zaangażowanie i wsparcie nie od dziś udzielane nam przez środowiska zewnętrzne i naukowe autorytety.
Wkrótce materiał filmowy z wydarzenia.
Foto: Katarzyna Miela, Michał Hajdukiewicz
Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ