Ślęża. Oświecenie, romantyzm, biedermeier – relacja z wieczoru promocyjnego
Książka wypełniona ciekawostkami i zasobna w źródła. To wszystko przyprawione interesującymi rycinami. „Ślęża. Oświecenie, romantyzm, biedermeier”, czyli nowa pozycja regionalna, która trafiła na półki kiosku Muzeum Ślężańskiego i trafi niebawem na półki Biblioteki.
Książka stanowiąca kolejny tom rozwijanej serii literatury regionalnej pod nazwą „Biblioteka Ślężańska” to gratka dla wszystkich fanów naszego regionu, ale także i Dolnego Śląska.
Ponad trzysta stron wypełnione analizą źródeł z trzech wyszczególnionych w tytule okresów daje nam obraz postrzegania Ślęży i okolicy przez podróżujących w te strony ludzi przed dwoma wiekami. Książka jest też dowodem na istnienie bogactwa materiałów źródłowych dotyczących Ślęży, ale w większości wypadków bardzo mało znanych, trudno dostępnych, a tu zaś – zebranych, opracowanych i obszernie skomentowanych.
Pomimo naukowo brzmiącego tytułu i podobnie – naukowo brzmiącej treści – książka jest napisana przystępnie i powinna znaleźć się w kolekcji każdego, kto interesuje się historią Ślęży i Sobótki.
Spotkanie promocyjne z autorami książki, dr Natalią Żarską i prof. Wojciechem Kunickim, przebiegło w przyjemnej atmosferze prowadzonej z pasją prezentacji najciekawszych elementów nowego wydawnictwa oraz równie pasjonujących komentarzy treści i rozmów z publicznością.
Bez wątpienia lista książek regionalnych zaczyna się coraz bardziej powiększać, ale pracy przy poszukiwaniu i opracowaniu materiałów dotyczących miasta jeszcze sporo. Nowa pozycja, dzięki pasji i zaangażowaniu twórców, odkrywa kolejne tajemnice naszej okolicy.
Estetyczne wydanie projektu Katarzyny Mieli, dobry papier oraz przede wszystkim bogata zwartość merytoryczna sprawiają, że wydana przez Muzeum Ślężańskie książka jest dobrym wyborem na nadchodzące jesienne wieczory.
Foto Michał Hajdukiewicz
Zapisz
Zapisz
Źródło: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ