Wyprawy, spotkania, zabawy wirtualne, łucznictwo, czyli wakacje z ŚOKSiR nie tylko dla dzieci

Ciepłe dni za nami, ale przed jesienną pluchą warto przejrzeć album z wakacji organizowanych w tym roku przez Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Tym bardziej, że wpisały się one w inne zapoczątkowane wcześniej inicjatywy przynoszące dobre środowiskowo skutki.

 

/Galeria foto na końcu artykułu/

 

Niewątpliwym urozmaiceniem czasu  dla osób uczestniczących w tegorocznych „Wakacjach w mieście” był ich udział w pilotażowym edukacyjno – sportowym projekcie „Muuvit – Ruszaj się i odkrywaj świat!realizowanym przez Bibliotekę Publiczną dzięki fundacji Volunteers For Sport z Warszawy. Projekt ten, o którym szerzej w osobnym artykule, był nie lada atrakcją. Dzieci oprócz edukacji geograficznej i podróżniczej /quizy, prezentacje/ mogły brać udział w zajęciach ruchowych wykorzystujących zakupiony za pozyskane od Fundacji środki sprzęt sportowy. Dzięki temu i dzięki udziałowi Partnerów projektu, pp. Wojciecha Galackiego, Tomasza Ostrowskiego, każdy kto zdecydował się przychodzić na zajęcia w ramach akcji wakacyjnej mógł oprócz powtórki z geografii, spotkań z ciekawymi osobami i oglądania filmów edukacyjnych zostać łucznikiem, zagrać w tenisa, opanować podstawy pakowania plecaka lub nauczyć się obsługiwać urządzenia optyczne. W ramach zajęć odbyły się także pokazowe lekcje karate. Projekt zakończył się smakowitym poczęstunkiem w klimacie różnych stron świata. Co warte podkreślenia, w projekcie Muuvit brali udział także zaproszeni członkowie grupy emerytów. Jak się okazało, bezpłatne zajęcia „nordicu” pod okiem pana Macieja Ulatowskiego /In Nature/, programy pokazowe, dyskusje podróżnicze, nauka obsługi Google Earth i drobne zabawy ruchowe wspaniale wypełniły czas naszym seniorom.

 

          

 

    

 

Projekt Muuvit - Ruszaj się i odkrywaj świat

 

 

 

Niezależnie od projektu odbywały się spotkania edukacyjno-plastyczne, projekcje, które przeplatały się z aktywnościami sportowymi – turniejem dziki drużyn, szkółką tenisa ziemnego, rozgrywkami w siatkówce i koszykówce oraz wyjściami i wyjazdami, dofinansowanymi jak co roku lub wspieranymi dowozami przez Ośrodek.

Celem wyjść były miejsca użyteczności publicznej oraz instytucje publiczne w ramach zamysłu oswajania dzieci z przestrzenią miasta i pokazywania pozornie oczywistych rzeczy. Jak słusznie sądzono pojawiły się osoby, dla których kontakt twarzą w twarz z policjantem, strażakiem bądź odwiedziny Muzeum Ślężańskiego były pierwszymi w życiu. Dzięki temu dzieci mogły z bliska zobaczyć dyspozytornię policyjną, obejrzeć robiącą wrażenie kolekcję czapek policyjnych z całego świata, porozmawiać z policjantami na temat technik ich pracy. Spotkanie z OSP było równie ciekawym doświadczeniem  –  strażacy: Joanna Buda, Maciej Boguszewicz, Michał Pietrus, Jan Cichoń stanęli na wysokości zadania i oprócz demonstracji wnętrz remizy, wyposażenia osobistego, zawartości wozów zaprosili dzieci do zaimprowizowanej akcji gaśniczej. Montaż i układanie odcinków węży, następnie możliwość podawania wody czy wreszcie „kąpiel” w zasłonie wodnej okazały się być dla młodych odbiorców świetną formą nauki przez zabawę. Nie inaczej było w przypadku odwiedzin bazy firmy Hadlux. Jeżdżący sprzęt, huk silników, kanały rewizyjne – rzeczy robiące wrażenie nie tylko na młodych. Niewątpliwym walorem poznawczym tej wyprawy była rozmowa dzieci z dyrektorem, p. Grzegorzem Białczakiem, który w zajmujący sposób przedstawił im zasady pracy instytucji odpowiedzialnej m.in. za utrzymanie zieleni miejskiej i czystości, w tym przekazał wiele informacji na tematy ekologii i technologii przerobu materiałów wtórnych. Akcentem typowo kulturalnym w ramach wyjść były odwiedziny Muzeum Ślężańskiego z uroczą czasową wystawą kolekcji ceramicznej p. Józefa Łosia oraz zwiedzanie lapidarium. Atrakcjami wyjazdowymi były odwiedziny ZOO z powstającym tam afrykanarium oraz wyjazd do kina. We wszystkich tegorocznych zajęciach uczestniczyły dzieci z Sobótki, Sobótki Górki, Sobótki Zachodniej a także spoza terenu miasta, zaproszone z grup Caritas oraz seniorzy.

 

Galeria zdjęć

 

Wszystkim Partnerom – osobom i instytucjom zaangażowanym w projekt Muuvit oraz akcję wakacyjną dziękujemy za wsparcie.

 

„Muuvit – Ruszaj się i odkrywaj świat” realizowany przez Fundację Volunteers For Sport przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

 

       

 

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *