Biblioteka w Sobótce w ogólnopolskiej publikacji Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej

 

 

Niemal prosto po wyciągnięciu z paczki mamy zaszczyt przedstawić publikację wydaną przez Fundację Ośrodka KARTA z Warszawy, w której zawarte są wizytówki wszystkich, ponad 100 prowadzonych obecnie przez biblioteki w Polsce cyfrowych archiwów, w tym naszej Biblioteki.

Ze wstępu do książki: „Ośrodek KARTA włączył się do PRB z inicjatywą zakładania archiwów społecznych przy gminnych bibliotekach. Stawały się one centrami aktywizującymi społeczności miast, miasteczek i wsi z całej Polski do ocalania i pielęgnowania pamięci o przeszłości. Bibliotekarki i bibliotekarze przyjęli na siebie rolę liderów zespołów wolontariuszy i we współpracy z lokalnymi badaczami historii – podjęli działania służące gromadzeniu, archiwizacji, digitalizacji i upowszechnianiu źródeł (…)”.

Nasze archiwum dopiero rozpoczyna podróż w odmęty historii. Dysponujemy już jednak pierwszymi wywiadami o dawnej Sobótce i okolicach oraz wspomnieniami kresowymi, mamy już całkiem bogate zbiory fotografii i dokumentów, które czekają na opracowanie, digitalizację i ich udostępnienie. Niezależnie jednak od tempa prac, aby ocalić to co jeszcze zostało w czyichś zbiorach lub tym bardziej w czyimś umyśle, PROSIMY o dostarczanie nam informacji o osobach, które były świadkami wydarzeń, o poszukiwanie dokumentów, zdjęć i innych świadectw XX w. i dostarczanie ich do Biblioteki. Pamiętać należy, że wiele zdjęć, które z pozoru nie przedstawiają niczego interesującego może zawierać unikalne szczegóły – ubiorów, detali architektonicznych, sprzętów, które wyszły z użycia lub ich już nie ma.

Nasza praktyka w poszukiwaniu informacji potwierdziła już, że podejmowane działania mogą rozwiązać wiele zagadek, udzielić odpowiedzi, bądź w części choćby pomóc ustalić fakty związane z jakimiś wydarzeniami; niekiedy jedna osoba może dysponować materiałem fotograficznym, inna zaś, obszerną wiedzą dot. tej samej sytuacji. W taki właśnie sposób można zacząć odtwarzać nieznane historie lub pozornie znanym nadać nowy wymiar.

Działania archiwizacyjne dotyczą nie tylko źródeł związanych z Sobótką, ale i z historią wszystkich, którzy tu przybyli, ponieważ właśnie my i nasze tradycje oraz doświadczenie stanowimy o kształcie miejsca, w którym obecnie żyjemy.

O projekcie:


http://sobotka.archiwa.org/strony.php?id=18
lub
http://soksir.sobotka.pl/biblioteka/archiwizacja-catl/

Strona CATL Sobótka:
http://sobotka.archiwa.org/

CATL_glowny-Sobotka_d DSC0294_d DSC02976_D

źródło: Urząd Miasta I Gminy Sobótka

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *